Milujete město, ale nedokážete žít bez přírody?

0
4
Reklama

Ve světě den co den vznikají unikátní projekty. A my jsme tu proto, abyste jimi mohli inspirovat i vy.

Po pěti letech výstavby byl v roce 2014 dokončen projekt unikátních budov v srdci jedné z městských částí italského Milána, Porta Nuova. Vyrostly zde dva mrakodrapy pod hlavičkou Vertical Forest (překl. Vertikální les) a za jejich zrodem stojí společnost Stefano Boeri Architetti.

Na první pohled dvě kostky ze známé hry Tetris, na straně druhé, dokonalá městská architektura 21. století, která poukazuje na potřebu zeleně ve velkoměstě. Fasádu věžáků zdobí až 900 stromů, keřů a jiné zeleně ve výši 3, 6 a 9 metrů rozmístěných promyšleně tak, aby ze světové strany, na které jsou posazeny dokázali z množství světla vytěžit co nejvíce . Kdyby se zeleň z budov přenesla na vodorovnou plochu, zabrala by celých 2000 m2. Úžasné, že?

Tento jedinečný vertikální les nejen že dobře vypadá, ale má za úkol postarat se io vlastní mikroklima. Zachycuje částečky prachu, pohlcuje CO2 a samozřejmě vytváří kyslík. Zeleň také láká potřebný hmyz a ptáky a se změnou ročních období se mění i celkový vzhled budovy.

O péči zeleně se zde nemusí starat majitelé bytových či kancelářských prostor, ale stará se o ni zpráva budovy. Tvůrci však vymysleli pro svoji zeleň speciální květináče a také zavlažovací systém, co si toto obrovské množství určitě ptalo.

Po velkém úspěchu se o podobné projekty v současnosti zajímají i architekti v Číně či nedalekém Švýcarsku. Jak se tento nápad líbí vám?

Reklama