Pracovna v ložnici: Dobrý či špatný nápad?

0
199
Reklama

Jste i vy moderním zaměstnancem, který se může pyšnit statusem „home office“? Určitě víte, že práce z domova má své výhody i nevýhody a to ideální prostředí si musíte vytvořit sami.

Často si lidé zřizují pracovnu v ložnici. Je však takové situování pracovně správně? Jak to může ovlivnit váš spánek či intimní život?

Pracovna? Jen ne do ložnice!

Podle učení feng šuej je obrovskou chybou zřídit si pracovnu v místnosti, která má být určena na odpočinek a intimitu, tedy v spálni.Pohľad na pracovní stůl, často s počítačem a jiným příslušenstvím, množstvím dokumentů, to není zrovna ideální součást ložnice. V ložnici byste se měli cítit absolutně uvolnění, ukrytí před vnějším světem a stresem, měli byste zde dokázat zapomenout na práci a povinnosti a to se vám asi jen těžko podaří, pokud budete mít neustále na očích pracovní koutek, který vám bude práci a povinnosti v kuse připomínat.

 Pracovna v ložnici se tak může v konečném důsledku projevit na zhoršené kvalitě spánku či dokonce nespavosti, může vás svádět k dlouhému ponocování při pracovních povinnostech, hromadění stresu a napětí. Kromě toho může váš pracovní koutek působit rušivě na partnera či partnerku. Pokud je to tedy jen trochu možné, vyberte si pro svou pracovnu jiné umístění, ne vaši ložnici.

Když to jinak nejde

Bohužel někdy jsou prostorové podmínky našich domácností nepříliš příznivé pro dodržování zásad zdravého bydlení a tak jsme nuceni k různým kompromisům. Pokud tedy nemáte jinou možnost a svou pracovnu si musíte zřídit v ložnici, pak se snažte držet alespoň základních pravidel. Pracovní koutek oddělte vhodnou zástěnou, případně alespoň závěsem, abyste na pracovní místo neměli stále výhled.

Nezapomeňte vyřešit i samostatné osvětlení pro vaši pracovnu, abyste při práci nemuseli používat centrální osvětlení ložnice – to by mohlo rušit vašeho partnera nebo partnerku, jak jsme již zmínili a kromě toho to není zpravidla zdravé řešení, jelikož takové osvětlení nepostačuje.

Přestože pracovna v ložnici není zrovna ideálním řešením, mnohým jiné řešení nezbývá. Pokud si však svůj pracovní koutek zřídíte správně a dostatečně ho oddělíte od zbytku ložnice, neměli byste tím nijak utrpět.

Reklama