Při vaření lze ušetřit až desítky korun

0
5
Reklama

Přečtěte si pár rad o tom, jak můžete při vaření ušetřit až desítky korun, pokud víte, jak na to.

Úsporná chladnička

Chladnička a mrazák v kuchyni spotřebují nejvíce elektrické energie, protože je nikdy nevypínáme. Pokud kupujete novou ledničku, zvolte tu energeticky nejefektivnější as nejvyšším hodnocením energetické náročnosti, a to A ++ nebo A +++. Nová lednice s evropským označením A + má v porovnáním s 10 let starým modelem poloviční spotřebu elektrické energie.

Indukční varná deska

Indukční varné desky jsou rychlejší a energeticky efektivnější než běžné elektrické. Je to dáno technologií pracující s elektromagnetickým polem. Ta dokáže rozpoznat velikost hrnce a automaticky reguluje velikost plotýnky tak, aby se zahřívalo pouze dno hrnce či pánve. Jakmile hrnec či pánev sundáte z desky, indukce se přeruší, což zaručí optimální využití energie. Tímto způsobem můžete dosáhnout snížení spotřeby energie až o 40%. Indukční varná deska s sebou přináší také časovou úsporu, protože zahřátí proběhne velmi rychle a požadovanou teplotu dosáhnete za pár sekund.

Tlakový hrnec

Tlakový hrnec se hodí zvláště na přípravu pevnějších druhů masa a pokrmů z luštěnin, které jsou na vaření časově náročnější. Maso v něm rychleji změkne a dostane lepší chuť. Podle obecného pravidla při vaření v tlakovém hrnci je třeba běžný čas na vaření vydělit třemi. Tlakový hrnec je utěsněn, takže veškerá chuť zůstává v pokrmu a je výraznější, než když použijete standardní hrnec s pokličkou. Mějte však na paměti, že před podáváním musíte nechat maso 20 až 30 minut odpočinout. Hlavní výhodou při použití tlakového hrnce je nejen úspora času a energie, ale i zachování cenné chuti a vůně.

Litinová pánev

Litinové pánve se používají už stovky let. Dlouho vydrží a jsou nezbytným a krásným vybavením kuchyně. Litina je neuvěřitelný materiál: teplo se v ní šíří rovnoměrně a stále stejně. Jídlo je vystaveno teplu z několika směrů, přičemž hrubé dno zabraňuje jeho spálení. Právě proto je litinový nádobí ideální na pokrmy, které je třeba vařit dlouhou dobu na mírném ohni, jako např. pomalu vařené vývary a dušené maso. Litinové nádobí lze používat na plynové, elektrické nebo indukční varné desce.

Izolace trouby

Nové trouby s energetickou třídou A dokážou ve srovnání se svými předchůdci snížit spotřebu energie. Vnitřek trouby disponuje izolací navíc, přičemž na skleněných dvířkách je často nanesených několik vrstev odrážejících teplo. Tato opatření snižují spotřebu elektrické energie a pomáhají udržet teplo v troubě. Pokud zvolíte horkovzdušnou troubu, můžete vařit několik pokrmů najednou a využít každičký centimetr prostoru. Ventilátor v zadní části trouby rozvádí ohřátý vzduch po troubě, a tím zajišťuje, že každý pokrm se uvaří rovnoměrně.

Perlátor

Nejjednodušším způsobem, jak v kuchyni – a vlastně všude, kde máte kohoutky – neplýtvat vodou, je využít perlátor. Perlátor je malý vynález, který míchá vodu se vzduchem, čímž snižuje spotřebu vody až o 50%. Proud vody se tak zdá silnější, než ve skutečnosti je. Tím pádem si ani nevšimnete snížení tlaku vody. Nižší částky na účtech za vodu si však všimnete určitě.

Správné vaření

Vaření ryb, masa a zeleniny v páře je zdravé a nespotřebovává prakticky žádnou vodu. Do hrnce nalijte malé množství vody – asi 1 cm – a vložte do něj napařovací vložku. Přidejte jednotlivé ingredience a zakryjte pokličkou. Potraviny v páře nevařte příliš dlouho. Chcete přece, aby byly křupavé, chcete v nich zachovat všechny potřebné vitamíny, a ne jejich rozvařit.

V hrncích na sporáku používejte varnou vložku. Díky tomu budete moci vařit více ingrediencí zároveň. Uvaříte tak rychlejší, levnější a nebudete mít tolik hrnců na mytí.

Pokud potřebujete uvařit vodu k přípravě potravin, jako je rýže, obiloviny, těstoviny a zelenina, použijte nejprve rychlovarnou konvici. Uvaříte v ní takové množství vody, jaké skutečně potřebujete. Pokud nemáte indukční desku, jde o nejrychlejší a nejefektivnější způsob vaření.

Na rozmrazování mražených potravin nepoužívejte tekoucí vodu. Večer před plánovaným použitím je vyjměte z mrazáku a položte na talíř nebo podnos do chladničky. Tak využijete chlad ze zmrazené potraviny a zbytečně nespotřebujete energii navíc.

Oplachujete ovoce, zeleninu nebo čerstvě vykopané brambory? Zachyťte vodu, nechte odstát a zalijte ní pak své domácí květiny a bylinky. Rostliny nejsou takové vybíravé jako my.

Mytí nádobí pod tekoucí vodou se nevyplatí. Plýtvá se vodou i penězi. Víte, že při mytí pod tekoucí vodou se spotřebuje až 120 litrů vody? Oproti 49 litrům při mytí ve dřezu a jen 10 litrům při mytí v myčce nádobí. Pokud si zajišťujete myčku, zvolte úsporný model A ++ nebo A +.

Reklama