Připravte trávník na zimní spánek

0
0
Reklama

Nechcete, aby vám trávník zdecimovala plíseň sněžná? Tak ho ještě před příchodem zimy nehnojte dusíkem a dopřejte mu vertikutaci.

I když sluníčka není moc, tráva stále vystrkuje růžky, tedy spíše stébla. A tak je třeba alespoň jednou týdně trávník posekat. Ale nenastavujte výšku sečení nízko. Po sezóně byste také neměli zapomenout na ozdravnou kúru v podobě vertikutace. V zelené ploše se kromě trávníku drží různé druhy mechů, plevelů av neposlední řadě i zbytky posečené trávy. Všechny tyto nadbytečné rostliny tvoří dohromady travní plsť, která trávník ucpává. Při vertikutaci se nepropustná vrstva odstraní. Velmi důležité je to především při trávnících, které byly pravidelně mulčované. Rozsekán travní porost je sice skvělé hnojivo, ale úplně se nerozpadne.

Vertikutace není hloubková orba

Viděli jste už někdy pozemek po vertikutaci? Pokud ne, tak se připravte na to, že nevypadá moc dobře, ale věřte, že do 14 dnů bude opět ve své vrcholové formě. Trávník, před vertikutací posečte na 3 až 4 cm. "Vertikutátory jsou vybaveny vertikutačními noži, které snadno a opravdu šetrně nařezávají travní drn do hloubky dvou až čtyř milimetrů a vytrhávají už zmíněné mechy a plevele. Některé stroje mají i pružinky na pročesávání porostu, "popisuje funkci vertikutátoru pan Jaroslav Nováček z firmy Mountfield, která na slovenském trhu prodává vertikutátory německé značky Wolf Garten. Práci vám ušetří, když je stroj vybaven i sběrným košem na odpad, který pak skončí například na kompostu.

Jaký stroj

"Při výběru vertikutátoru je hlavním prvkem výběru velikost pozemku," prezentuje nejdůležitější faktor výběru stroje odborník ze společnosti Mountfield. Na malou předzahrádku vám stačí vertikutační hrábě. Pro větší pozemky již uvažujte o elektrickém nebo benzinovém stroji. Elektrický je skladnější, má tišší chod jako benzínový stroj, ale jako u všech elektrických strojů jsou kabelem připoutané k zásuvce. Pokud máte trávník o rozloze více než 200 m2 nebo je vaše zahrádka ve svahu, potřebujete benzínové vertikutátory. Jsou osazeny čtyřtaktními motory a díky velkému záběru jsou velmi výkonné, a proto je práce s nimi podstatně rychlejší než s elektrickými stroji.

Nezapomeňte přihnojit

Po vertikutaci je důležité přidat na trávník speciální podzimní hnojivo s vysokým podílem draslíku. Tento prvek trávník posílí a připraví na zimu. Případně můžete porost ještě dosít vhodným osivem. Takto připravený trávník by měl zimu přežít bez újmy. Chcete-li mít na příští rok opět dokonalou pažit, je dobré vertikutaci zopakovat i před sezónou na jaře.

Jak vertikutovat
nejprve posekejte trávník na výšku 3 až 4 cm
• do práce se pusťte za sucha
• nože by měly jít maximálně do hloubky 3 mm
• veškerý vyhrabání materiál odstraňte
• poničené místa dosejte
• nakonec trávník přihnojte

Reklama