Přízemní rodinný dům z cihly s měsíčními náklady na bydlení 100 €

0
18
Reklama

Zevně nenápadný dům na konci ulice dává tušit, že jeho majitelé preferují jednoduchost a život uprostřed zeleně.

"Když se mi naskytla příležitost koupit parcelu přímo pod rodičovským domem, neváhal jsem. V Klatovech Nové Vsi není jednoduché sehnat pozemek, "vzpomíná na začátek cesty k novému domu jeho majitel Norbert Chválny. Rovinatý pozemek s pravidelným obdélníkovým tvarem byl ideální na prakticky vyřešenou přízemní stavbu podle projektu z katalogu firmy Promiprojekt. A přestože terasa orientovaná do zahrady a přilehlý bazén navozují pocit prázdninového apartmánu, pro majitele byla prvořadou podmínkou nenáročná údržba v exteriéru i interiéru. Jelikož pan domácí tráví velkou část dne na cestách, volný čas chtěl věnovat raději rodině jako péče o dům.

Bazén není podle slov majitele náročný na údržbu. Jeho zastřešení průhlednou konstrukcí je velmi praktické – nepadají do něj nečistoty a také se díky němu daří udržovat poměrně teplou vodu.

Venkovní žaluzie jednoduše a účinně odstranili letní přehřívání. "Manželka odmítala klimatizaci a takto máme uvnitř denní světlo i příjemnou teplotu," říká majitel.

"Pro rychlost výstavby jsem nejdříve přemýšlel nad dřevostavbou, ale nakonec jsem se rozhodl pro cihlu, která je nejlepší z hlediska tepelného komfortu. Byl jsem však velmi mile překvapen i tím, jak rychle byl dům postaven – za týden byla hrubá stavba hotová, "říká pracovně vytížený majitel, který při zakládání využil i asistenci společnosti Wienerberger. "Musím říct, že mě překvapila nejen rychlost, ale i fakt, že dnes je zdění téměř suchý proces," dodává. Broušená cihla Porotherm Profi se totiž zděnou na tenké spáry, díky čemuž se výrazně eliminoval podíl malty ve zdivu. Kromě minima vlhkosti ve stavbě má tato technologie i další přednost – čím méně malty je v ložných spárách, tím menší je riziko vzniku tepelných mostů v těchto místech.
Podlaha z bukového dřeva opticky sjednotila interiér celého domu. Český výrobce přizpůsobil parkety tak, aby se daly lepit celoplošně a mohlo být pod nimi podlahové vytápění.

V otevřené kuchyni se našlo místo i na americkou ledničku posetou magnetkami z cest.

Už v procesu přípravy stavby kladli majitelé důraz na energetické úspory a využití přírodních materiálů i přirozených řešení – od kombinace cihel a minerální vlny, která dodala domu výborné tepelněizolační vlastnosti, přes trojsklo, které přináší významné úspory energie, až po jižní orientaci obytných místností, která maximálně využívá solární zisky. Přestože je v obýváku krb, topí v něm jen příležitostně. Vzhledem k výborné tepelněizolační vlastnosti stěn je totiž za pár minut v místnosti horko. "Celkové náklady na provoz domu nepřesáhnou 105 € měsíčně a příjemně mě překvapily i přijatelné pořizovací náklady na hrubou stavbu z top materiálu," těší se majitel.

Všechny pokoje kromě pracovny jsou orientovány na jih a velkými okny propojeny se zahradou s bazénem. Srdcem domu je otevřena denní zóna – obývák spojený s jídelnou a kuchyní. I když v původním katalogovém projektu byla kuchyň oddělena, díky jednoduché úpravě v dispozici se prostor otevřel a využil podle představ manželů. "Dětský pokoj je díky tomu větší a do kuchyně se vešla i americká chladnička," pochvaluje si paní domácí.

DŮM V KOSTCE

Přízemní rodinný dům v Klatovech Nové Vsi

Katalogový projekt Promiprojekt, s. r. o.
Realizace: 2011 až 2013
Pozemek: 1 600 m2
Celková užitná plocha: 174 m2
Energetická třída: AA
Svislé obvodové konstrukce: zděné z cihel Porotherm 30 Profi o tloušťce 300 mm, zateplené minerální vlnou o tloušťce 80 mm, vnitřní nenosné dělící příčky Porotherm 14 Profi tloušťky 140 mm
Zastřešení: střecha s nízkým sklonem 5 °, s hydroizolační fólií Fatrafol
Okna: plastová s izolačním trojsklem
Vytápění: teplovodní podlahové vytápění v kombinaci s krbovou vložkou
Příprava teplé vody: plynový kondenzační kotel Viessmann

Reklama