Proč bychom měli jíst bio?

0
4
Reklama

Určitě jste si všimli nově vznikající biokoutky v obchodních řetězcích či bioprodejny, množící se ve větších či menších městech jako houby po dešti. V hlavě každého spotřebitele automaticky vylíhne otázka: Dá se biopotravinám věřit?

Výhody biopotravin

Oproti "klasickým" výrobkům mají biopotraviny jisté výhody. Jaké?
• vyrábějí se v souladu s přísnými předpisy ekologického zemědělství
• pocházejí z důvěryhodných zdrojů (ekofarmy i biozpracovatelé podléhají pravidelným kontrolám a inspekcím)
• neobsahují syntetické aditiva (konzervační látky), jako například glutaman sodný E621, barviva E102, E104, E110, E123, E122, E124, kyselinu benzoovou E210, dusitan sodný E250, sacharin E954, cyclamaty E952 či aspartam E951, které jsou rizikové pro zdraví , ani zbytky pesticidů a syntetických hnojiv
• nejsou geneticky modifikované, sířené či jinak upravovány nepřirozenými postupy (například ozařováním)
• neobsahují antibiotika a hormony, které se běžně podávají chovaným hospodářským zvířatům; ty pak přecházejí do mléka a masa a dále do organismu konzumenta
• jsou přátelské k životnímu prostředí a k chovu zvířat (zvířata na ekofarmách žijí ve volném výběhu)
• jsou chutné (například biozelenina obsahuje méně vody a více sušiny, proto má výraznější chuť)
• jejich koupí přispíváme k ochraně životního prostředí

Zvláště vhodné je podávat biopotraviny těm nejmenším – dětem, které jsou více ohroženy riziky spojenými s konzumací potravin obsahujících zbytky syntetických hnojiv a pesticidů.

V bioobchodech nám nabízejí širokou škálu potravin z každého druhu: mouku, obiloviny a luštěniny, těstoviny, chlebové směsi na pečení chleba, koření a dochucovadla, kávu, čaje, cukrovinky, biovíno, džem, med, mléko a mléčné výrobky a v neposlední řadě i čerstvou zeleninu , ovoce, v některých obchodech dokonce i čerstvé pečivo.

Jak poznáte, že máte v rukou skutečně biovýrobek?

Všechny regulární biopotraviny musí být viditelně označeny, aby je spotřebitel mohl lehce odlišit od běžných potravin. Na Slovensku se používá logo ve tvaru zeleného oka, v České republice je to bílo-zelená zebra. Od 1. července 2010 je ve všech státech EU povinny používat společné logo ve tvaru listu (tzv. Hvězdami). Kromě loga musí být biopotraviny označeny i kódem inspekční organizace (na slovenský biopotravinách najdete kód CZ-02-BIO).

Reklama