Jk si poradit se zařízením svého prvního bytu

0
10
Reklama

Zhlédnout poprvé čtyři bílé stěny (se štěstím i více) a prázdnou podlahu, které mají tvořit budoucí bydlení, není zrovna optimistický zážitek. Když však víte, jak na to, i se skromným rozpočtem si budete moci slastně vyložit nohy na nový stůl v prvním vlastním bytě.

1 Připraveni a s přehledem

Jelikož nejčastěji před otázkou prvního bydlení stojí mladá dvojice plná elánu, ale bez jakýchkoli představ a zkušeností se zařizováním interiéru, je tento krok snad nejdůležitější. Otevřít nespočet časopisů a brázdit uličkami blogů o bydlení jsou dostatečně efektivní způsoby, jak se dostat do problematiky. Co je však ještě podstatnější? Dělat to spolu. Je možné, ba přímo pravděpodobné, že tak jako v oblékání, i v interiérovém designu má každý z partnerů jiný vkus. Při vytváření společného bydlení je však nezbytné přistoupit na kompromisy, které tyto rozdílné názory spoje. Neházejte si přitom klacky pod nohy, prohlížejte si velké domy i malé byty, abyste z tohoto širokého spektra vybrali styl vašim srdcím blízký. Pak ho s trochou šikovnosti dokážete v nějaké formě aplikovat na jakýkoliv prostor. V tom lepším případě si byt vyberete podle stylu a ne naopak.

2 Aby rostl z půdorysu

Při tomto kroku se inspirujte odborníky a podívejte se na věc s nadhledem – tedy shora. Virtuální ukládání předmětů do půdorysu vám pomůže získat reálný přehled o rozměrech prostoru a konkrétního zařízení. Někdy se na první pohled stísněná místnost může šikovným rozmístěním nábytku zvětšit, jindy zas zjistíte, že rohová sedačka opravdu není to pravé ořechové do podlouhlého obýváku. Práci si usnadníte, pokud budete zacházet s přesnými rozměry od výrobců, kteří většinou tuto informaci uvádějí u každého výrobku, především na internetu. Tento krok je důležitý i tehdy, pokud již nějaké kousky nábytku máte a lámete si hlavu nad tím, kam s nimi. Pokud uvažujete o změně dispozice, zaměřte se na prvky, s nimiž asi nepohnete (instalační jádra, nosné stěny, sloupy …), a ostatní, jako příčky a zařízení, "vymažte". Uvidíte, že tento postup vám velmi pomůže odrazit se od čar, které již na papíře vidíte.

3 Nový, starý, vyrobený nábytek …

… Ale hlavně v rámci rozpočtu. A protože ten bývá na začátku pořádně skromný, na řadu přicházejí alternativy vyblýskaných butikových kousků. Není to důvod na pláč. Originální kousky klidně i po babičce dodají neopakovatelný punc. Stačí je obléci do nových šatů, v tomto případě do nové látky nebo barvy, a zapadnou i do modernějších interiérů, ba co víc, často jsou právě takové nábytky cíleně vyhledávané. Proč tedy takovými úlovky uplatnění nároku? Dalším řešením je přiložit ruku k dílu a vytvořit si něco vlastními silami. Vyrobenou sedačku, stolek, postel nebo svítidlo si budete cenit více než cokoli jiného. Návodů a nápadů je na internetu i v našich časopisech mnoho, proto se neváhejte šikovnými domácími mistry inspirovat. Navíc, takto ušetříte penízky, díky čemuž si můžete dovolit jeden nebo dva dražší kousky, které plánujete využít i dlouhodobější.

4 Tečka na závěr

Posledním krokem k opravdu kompletnímu bydlení jsou doplňky. Prázdná knihovna, sedačka bez polštářů nebo okna bez závěsů působí pusto a chladně. Nejlevnější a nejjednodušší cestou, jak interiéru dodat osobní nádech, je zaplnit ho sebou. Proberte fotografie, zarámujte plakáty, obrázky nebo vystavte všechny knížky. Nejsou to jen zbytečné "lapače prachu". Uvidíte, že právě tímto každý prostor ožije

Reklama