Prohřešky proti nerezovému nádobí

0
16
Reklama

Věděli jste, že připálené jídla jsou důsledkem nekvality nádobí, který používáte? Klíčem je soustředěnost, ale hlavně kvalitní nádobí.

Pokud se již rozhodnete investovat do kvality, je třeba vědět, jak se správně o nádobí starat, abyste ho vlastní iniciativou nechtěně nepoškodili.

Proč nerez? Nerezové nádobí je v současnosti asi nejpoužívanějším ve většině kuchyní. Důvodem je velký výběr nerezových hrnců, kastrolů a pánví, vysoká mechanická odolnost, životnost a v neposlední řadě i odolnost proti pachům. Nerez je také velmi estetický materiál, ale je nezbytné, abychom mu věnovali náležitou péči. Tereza Bajerová, odbornice ze společnosti KitchenAid, vám prozradí, jak na to!

Chlor

Určitě čtěte složení produktů a vyhněte se těm, které obsahují „Cl“. Pokud čisticí prostředek v myčce nádobí obsahuje chlor, raději si pro tyto účely pořiďte nový, bez obsahu chlóru.

Při častém mytí nerezového nádobí v myčce výrobci doporučují vybrat nádobí hned po umytí z myčky a dosušit ho ručně. Nadměrné množství čisticích prostředků a solí v myčce nádobí může způsobit zabarvení, dokonce stopy po rzi, ne však důsledkem vady materiálu, ale v důsledku chemické reakce.

I nerezovou ocel vědí poškodit koncentrované dezinfekční prostředky, zejména ty, které obsahují bělící látky, např. chlornan sodný. Tekuté čističe stříbra mohou obsahovat chloridy a silné kyseliny, proto jsou pro nerez také velmi nevhodné.

Sůl

Sůl na dně nerezového nádobí způsobuje bílé nebo zlatavé skvrnky s bílými či červeno-černými kapkami, které se nedají odstranit. Proto pozor při solení jídla přímo v hrnci či pánvi. Je to jen estetická chyba, která nesnižuje funkci nádobí. Proto doporučujeme před přidáním soli počkat, dokud se jídlo začne vařit, pak přidat sůl a jídlo dobře promíchat.

Drátěnka versus měkká vlákna

Nejlepší způsob čištění nerezového nádobí je saponát, měkká houbička nebo hadřík z mikrovláken. Dávejte si velký pozor na čištění připálenin drátěnkou. Pokud už je to nutné, zvolte nylonovou drátěnku nebo speciální nerezovou.

Nikdy nepoužívejte kovovou drátěnku, která není z nerezu. Drátěnky z obyčejné oceli mohou na povrchu po čištění zanechávat skvrny rzi a tak trvale poškodit korozní odolnost nerezu.

Speciální nerezová drátěnka nenaruší korozní odolnost materiálu, ale způsobí estetické nedostatky. Tento způsob odstraňování spálenin není vhodný na leštěné vnější povrchy. Nádobí totiž zcela ztratí svůj původní lesk. Výrobci také nedoporučují ani tvrdé, odírající prášky, tzv. tekutý písek, mohou zanechat na povrchu škrábance.

Pozor na teplotu!

Nerezové pánve by se měli vždy ohřívat bez tuku, ten patří až do rozehřáté pánve. Netřeba jejich rozehřívat na příliš vysoké teploty, nejlepší výsledky totiž dosáhnete při středních teplotách. Dávejte si pozor i na tuk, který používáte.

Některé druhy margarínů se na teplé zpracování vůbec nepoužívají. Mohou poškodit nejen nádobí, ale i vaše zdraví. Namísto margarínů používejte kvalitní přírodní oleje.

Vysoké teploty mohou způsobit na povrchu namodralé nebo jinak barevné skvrny. Ty se dají odstranit roztokem vody a vinného octa nebo citronovou šťávou. Stejně se můžete zbavit i vápencových usazenin.

Na velikosti záleží

Nerezové nádobí lze použít na všech typech vařičů (včetně indukčních, ale ty musí mít speciálně upravené sendvičové dno s feromagnetickou vrstvou).

Pokud však vaříte na plynovém sporáku, mohou se na vašem nádobí po dlouhodobém používání objevit hnědé „spáleninové“ skvrny. Abyste předešli tomuto poškození, je nutné, aby plamen nepřesahoval okraj hrnce. Dbejte na to, aby průměr plotýnky u elektrických a sklokeramických sporácích byl stejný, případně o kousek menší, než je průměr hrnce.

Trik na připálené zbytky jídla!

Pokud jste již v nerezu něco připálily, ale připálenina není rozsáhlá, zalijte připáleniny vodou a nasypte do ní kypřící prášek do pečiva nebo několik lžiček sody. Vodu pak velmi pomalu vařte, spálené kousky by se měly uvolnit. Tento způsob čištění je mnohem šetrnější, než mytí drátěnkou.

Reklama