Proč si zajistit čističku vzduchu

0
7
Reklama

Voda a zejména vzduch jsou hlavní prvky, které drží lidstvo při životě. Proto bychom si měli v tomto směru dopřát kvalitu. Zejména pokud žijeme v této průmyslové době.

Zvláště to platí pro alergiky, pro které se návštěvy přírody v alergické sezoně stávají tabu. Útočištěm se tehdy stávají čtyři stěny naší domácnosti, která by měla být vybavena čističkou vzduchu.

Rychlý průvodce výběrem

Pokud máme v domácnosti alergika, je dobré zaměřit se na přístroje s HEPA filtrem, pylovým filtrem, prachovým senzorem a vícestupňovou filtrací.

Aby měla čistička vzduchu v domácnosti smysl, musí odstranit nejméně 80% nežádoucích částeček ze vzduchu. Obvykle však nabízené přístroje dokážou čistit s vyšší účinností.

Vybírat lze i podle velikosti a tvaru, protože ideální umístění čističky je v úrovni hlavy, aby čistý proud vzduchu směřoval přímo do obličeje.

Důležité je sledovat výkon očištěného vzduchu v krychlových metrech za hodinu. Pro citelný účinek čističky musíme počítat s jistou náběhovou dobou několik hodin. Proto se zdržujeme v místnosti až poté, co čistička stihla pročistit většinu vzduchového objemu.

Čistý vzduch musí mít i dostatečnou vlhkost. Proto zvažte ke koupi čističky i zvlhčovač vzduchu, případně se poohlédněte po přístroji 2v1. Nedoporučujeme ho však pro alergiky a astmatiky, kteří mají skutečně vysoké nároky na prostředí. V tomto případě jsou lepší samostatné dva přístroje.

Pokud se v místnosti pohybuje člověk nenáchylný na respirační onemocnění, postačí i základní vzduchová filtrace. Tyto čističky jsou výrazně levnější.

Cena kvalitních čističek vzduchu se pohybuje od 40 € do 500 €. Nejlépe investice se však vyplatí při nejvyšších a nekompromisních nárocích uživatele. Od čističek vzduchu v nejnižších cenách musíme počítat s omezeným množstvím funkcí.

Základní parametry při výběru

Vzduchový výkon  – Parametr uvádí, kolik čistého vzduchu vyprodukuje stroj za hodinu. Uvádí se v m3 / h. Čím je toto číslo vyšší, tím výkonnější je zařízení. Výkon čističky by měl jedenapolnásobne převýšit kapacitu místnosti, ve které se nacházíme. V případě alergiky až trojnásobně.

Rozměr místnosti  – počítáme ho v krychlových metrech. Zvážíme, zda má místnost větrání, případně úniky vzduchu, kolik osob se v ní pohybuje a jaká koncentrace nečistot se v ní přibližně nachází. Do jedné místnosti patří jen jedna čistička. Kvalitnější přístroje dokáží pročistit kolem 350 kubíků / hod. Výrobci však často operují s rozměrem místnosti udávané v m2. Proto se setkáme is údajem, že kvalitní čistička by měla pročistit vzduch v místnosti s rozměrem od 25 – 80 m2.

Hlučnost  – v případě, že čističku umístíme do místnosti, ve které i odpočíváme, případně spíme, její hlučnost by měla být co nejnižší. Snesitelná je míra hluku 40 dB a méně.

Filtrace  – čistička na svůj účinný výkon potřebuje minimálně jeden filtr, čímž je jich více, tím je to samozřejmě lepší. Nejdoporučovanějším je HEPA filtr (zejména pro alergiky), ale najdeme i filtry prachové, fotokatalytické, vodní, elektrostatické či různé předfiltry. Při koupi čističky zvážíme četnost výměny filtrů, jejich životnost, dodatečné náklady při výměně filtru za nový i obtížnost manipulace s nimi.

Spotřeba elektrické energie (příkon)  – při každodenním chodu čističky je lepší investovat do přístroje s vysokým výkonem, ale nízkou spotřebou energie. Je to však jednoznačně nejnákladnější kombinace na investování. Ideální je, pokud čistička disponuje stand-by režimem, ve kterém šetří energii. V ideálním rozmezí by se měla spotřeba energie (příkon) pohybovat někde mezi 25 – 50 W.

Doplňkové funkce

Indikátor zanesení filtru  – najdeme mezi kvalitnějšími přístroji. Výhodný je zejména pro zóny, kde bydlí vzduch značně znečištěn.

Nastavitelná intenzita filtrace  – v případě vícestupňových filtrací je dobré mít možnost jejich regulace podle míry znečištění vzduchu. Nejvyšší intenzita se vyplatí například bezprostředně po větrání v pylové sezóně.

Ionizace  – ionizací se vyrábějí záporně nabité ionty (vzduchové ionty). Pozitivně ovlivňují látkovou výměnu. Ionizátor se snaží vytvořit podmínky vzduchu odpovídající jeho kvalitě v přírodě.

UV dezinfekce  – UV dezinfekci najdeme v podobě dezinfekčního ultrafialové lampy (UV-C), ničí choroboplodné zárodky, viry a bakterie.

Senzor zápachu  – snímač kvality vzduchu automaticky nastavuje výkon čističky v závislosti na znečištění vzduchu.

Prachový senzor  – čistička pomocí něj sama vyhodnotí úroveň znečištění vzduchu a přizpůsobí režim čištění

Základní dělení filtrů v čistírnách

HEPA filtr  – vzduchový filtr který dokáže s 99,97% účinností odstranit částice o velikosti 300 nanometrů. Obecně je to nejdokonalejší filtr. Rozděluje se podle tříd účinnosti.

Prachový filtr  – většinou omyvatelný plastový filtr. Je možné čistit jej pouze vodou. Stará se o to, aby se vzduch očistil od velkých nečistot a prachu. Prachový filtr se umývá častěji, zvýší se tak jeho účinnost.

Fotokatalytický filtr  – tento filtr zabraňuje množení bakterií a virů. Při Fotokatalýza dochází k rozkladu chemických látek, bakterií, virů nebo mikročástic prachu působením Fotokatalyzátory a světelného záření.

Pachový filtr  – odstraňuje škodlivé plyny a zápachy cigaretového kouře. Bývá označován také jako Katechinový nebo uhlíkový filtr.

Reklama