Průvodce pěstitele orchidejí: Aby lišajovce kvetly dlouho a bohatě

0
79
Reklama

Krásné a křehké rostliny s noblesou – takové jsou orchideje rodu Phalaenopsis. Také o tyto krásky se však třeba vědět dobře postarat. Přinášíme vám pěstitelské minimum, aby vás jejich květy těšily co nejdéle.

Nejčastěji pěstovanými orchidejemi jsou hybridy rodu lišajovcov ( Phalaenopsis ). Mají dlouhé, v dolní části rozvětvené květenství. Z hlediska pěstování jsou výjimečné tím, že na tvorbu květů potřebují pouze kratší den. Pokles teploty na ně nevyplývá, proto může rozkvést během roku dvakrát, a to i v teplých bytových podmínkách. Květy mají nejrůznější růžové odstíny, bílé s různou barevnou kresbou, světle žluté, ale i tygrované.
V bytě můžete kromě tohoto druhu pěstovat i kříženci rodu Vanda a četné odrůdy druhu dendrobium ( Dendrobium phalaenopsis ). K často pěstovaným patří i cymbídie ( Cymbidium), Které rostou v trsech a dorůstají až do výšky jednoho metru. Husté květenství s četnými květy různých barev, od bílé přes žlutou, růžovou až po hnědou a zelenou, působí velmi majestátně. Kvetou poměrně dlouho. Pokud chcete, aby vám tato orchidej zkvetla, potřebuje několikatýdenní chladovou pauzu, která začíná na konci léta. Tyto rostliny dobře snášejí letnění. Ze zahrady do chladných místností jejich přestěhujte koncem září.

Vybíráme orchideu

  • Rozmanité druhy mají i různé nároky na prostředí, proto pokud rostlina není označena druhovým jménem, ​​informujte se hned v prodejně.
  • Před koupí si zjistěte, kde je třeba rostlinu umístit. Dbejte na světelné poměry ve svém bytě, teplotu přes den i noc.
  • Orchideje se prodávají zabalené v průhledném plastovém obalu, který jim vylepšuje klima. Ochranný obal rostlinám ponechejte několik dní a pravidelně je otužujte rosením.
  • Při koupi si všímejte tvar, barvu listů i květů. Asi polovina květů by měla být rozvitých. Když kupujete rozkvetlou rostlinu, počítejte s tím, že květy vydrží kratší dobu.
  • Důležitý znak zdravotního stavu rostliny jsou kořeny. Mnohé tvoří vzdušné kořeny i mimo nádoby. Když je rostlina zdravá, kořenové vrcholy jsou svěže zelené a stříbřitě lesklé.

Pěstitelské minimum

Phalaenopsis může při správné péči vykvést dvakrát až třikrát do roka. Po prvním kvetení zkraťte stonek asi na 2 až 3 očka. Řez veďte asi 2 až 3 mm nad očkem. Asi po 4 měsících se můžete dočkat dalšího kvetení, případně i třetího.

Jak často zalévat orchideu?

  • Dvakrát týdně třeba substrát přelít a nadbytečnou vodu vylít. Správnější je, když orchidej zaléváte až, když je substrát suchý. Tehdy ponořte celý květináč do vody až po první listy asi na 10 až 15 minut. Očistěte také dopisy od prachu a zkontrolujte, zda se na rostlině nevyskytují škůdci. Poté nechte nadbytečnou vodu odtéci.
  • Vyrábějí se ozdobné květináče pro orchideje, které mají zúžené dno, aby plastový obal s rostlinou nedosedne až dno a nadbytečná voda mohla odtéci. Zde se pěstitelé dopouštějí nejčastější chyby při pěstování. Phalaenopsisy snesou raději nedostatek vody jako její nadbytek.
  • Polévejte, až když substrát proschne a neměly by stát ve vodě. Poškodí se kořeny a rostlina nemůže přijímat vodu ani živiny. Listy svraštělé, zhnědnou a rostlina odumře.
  • Voda by měla být měkká, nebo alespoň odstátá a pokojové teploty.
  • Orchidee potřebují denně 10 až 15 hodin světla. Pokud ho nemají, v zimě od nich nečekejte květiny. I v případě, že vyženou výhony, mohou pupeny zežloutnout a odpadnout.
  • V letním období, kdy vládnou horka, může se těsně za sklem zvýšit teplota až na 50 ° C a sluneční paprsky spálí listy. Přemístěte na čas orchideje na místo vzdálenější od okna.
  • Orchidee nemají rádi přehřátý a nevymieňaný vzduch. Větrání je třeba iv zimě, ale rostliny ochraňte před chladným průvanem.
  • V létě snese orchidej teplotu od 22 do 28 ˚C, v zimě od 16 do 22 ° C. Orchidejím vyhovují rozdíly mezi denní a noční teplotou 3 až 5 ° C.

Jak správně přesazovat Phalaenopsis

Phalaenopsis ( Phalaenopsis ) – se snadno pěstuje a má množství hybridů s krásnými barevnými květy. Po odkvětu by byla škoda tuto rostlinu vyhodit jen proto, že je třeba ji prosadit a vy nevíte jak. A přitom je to jednoduché. Jako všechny pomalu rostoucí rostliny, tak i orchideje chtějí být co nejméně rušeno. Proto orchidee přesazujeme až tehdy, když:

– Není pro nové výhony místo v květináči

– Substrát (půda) je spotřebována, bez živin, což se projeví ztvrdnutím a zmazľavením povrchu odhnívajú kořeny, na povrchu je mech

– Tři dny před přesazováním Raslina vydatně polijte a pohnojte.

Jak na to:

Rostlinám zasazeným v plastových nádobách pomalým stlačováním uvolněte kořeny. V případě potřeby květináč rozstřihněte. Kořenový bal opatrně vyjměte a zbavte ho starého substrátu. Nůžkami odstraňte všechny odumřelé a hnijící kořeny. Zdravé kořeny jsou pevné, odumřelé měkké a hnědé.

Na přesazování použijte speciální substrát z drcené kůry. Nezapomeňte na větší květináč. Při větších rostlinách na spodek nádoby jako drenáž použijte kameny, které zajistí jejich lepší stabilitu. Kořeny při přesazování rozprostřete po vnitřním povrchu květináče. Čerstvý substrát opatrně přisypávejte ke kořenům a opatrně přitlačte.

Po přesazení dejte k rostlině jmenovku s botanickým jménem a datum přesazování. Platí, že přibližně po dvou letech se substrát znehodnotí a ztrácí vzdušnost. Tehdy je nejvyšší čas na přesazování. K vyšší rostlině dejte opěrnou paličku. Polijte ji až druhý nebo třetí den po přesazení.

Pozor! Na přesazování nepoužívejte staré plastové květináče. Plast po určitém čase ztrácí pružnost a stává se nepoddajným. To může způsobit poškození či deformaci kořenů, případně zpomalení růstu.

Reklama