Radíme před koupí sněžné frézy

0
23
Reklama

Pokud se již v zimě nechcete trápit s náročným odklízením bílé přikrývky lopatou, sáhněte po kvalitní sněžné fréze, která vám zasněžené dny zpříjemní na dlouhá léta.

Jak poznat kvalitní sněžnou frézu

1 Šnek
Lopatky kovové šneku se při stisku rukama nesmí pohnout a už vůbec ne překřížit. Pokud k tomu dojde, může se stroj při kontaktu s kusy ledu poškodit.

2 Bunker
Pokud maximální silou zatlačíte shora oběma rukama na kovový bunkr frézy (plechový kryt šneku), nesmí se prohnout. Jen tak poznáte, že výrobce na materiálu nešetřil. V opačném případě by mohl při najetí do zledovatělého sněhu, například s rampouchy, prasknout. Současně se při zatlačení na jeho vnitřní boční stranu nesmí odchýlit od šneku av místě uchycení musí být pevně a stabilně uložen. Jedině tak eliminujete riziko vyosení šneku při práci, což by vedlo k poškození převodovky.

3 Řazení rychlostních stupňů
Řazení by mělo být jednoduché, páka se musí pohybovat v co nejkratších drahách, což zaručuje snadnou změnu rychlosti přímo během jízdy. V opačném případě může jít o známku nedokonalé konstrukce převodového ústrojí.

4 Vyhazovací komín
Při natočení vyhazovacího komínu z jedné krajní polohy do druhé se nesmí klika otočit více než třikrát. Jelikož klika se používá často, více otáček by vám komplikovalo práci. Ideální je ovládání joystickem na ovládacím panelu.

5 Kola
Minimální průměr kol dvoustupňové frézy by měl být 33 cm. U modelů vyšší třídy se běžně setkáte s průměrem 38 cm. Při menších průměrech je pohyb s frézou na nerovném povrchu příliš náročný. Na ještě lepší trakci (přenos sil z kol na podklad) je vhodné vybírat sněhové frézy s pneumatikami se vzorem ve tvaru písmene V.

Na co se při výběru frézy zaměřit?
Tak jako u jiných strojů, i při sněžných frézách platí – čím delší záruka, tím lépe, minimálně však pět let. Kromě spolehlivé země původu, robustní kovové šneku a její stabilního uložení v bunkru, musí mít fréza jednoduché ovládání a řídící páku umístěnou na hlavním ovládacím panelu, abyste se k ní nemuseli shýbat. Platí, že frézy vyrobené v Japonsku a USA jsou zárukou kvality.

Jak sněhové frézy pracují?
Princip fungování jednostupňové frézy spočívá v tom, že rotující lopatky z tvrdé pryže nabírají sníh z povrchu a přes vyhazovací komín ho vrhají do libovolné vzdálenosti na místa mimo pracovní plochy. Činnost dvoustupňových fréz je založena na dvou stupních. První tvoří ocelová šnek s pilovitými zuby – sníh odkrojí, rozdrtí a dopraví do vysokorychlostního ventilátoru. Ten sníh odhodí tam, kam potřebujete.

Kdy je vhodný čas na koupi?
Nikdy nečekejte na první sněžení. Frézu je ideální pořídit si před sezónou, kdy probíhá množství akcií a nabídka v obchodech je ještě široká. Během zimy se vám totiž může stát, že neseženete typ frézy ideální pro vás

. Typy fréz

Jednostupňové i dvoustupňové sněhové frézy jsou většinou benzínové, přičemž jednostupňové mohou být i elektrické. Existuje i varianta dvoustupňových sněhových fréz napájených akumulátorem. Dvoustupňové modely se dělí na kolové a pásové. Kolové sněhové frézy mohou být vybaveny praktickým systémem se zastavením jednoho nebo obou kol, případně automatickým diferenciálem, tedy technologiemi, které umožňují snadnější manipulaci při zatáčení a couvání. Pásové sněhové frézy se pohybují pomocí pásů, které usnadňují manipulaci v náročných podmínkách, kdy se sníh neodklízí až na zpevněný povrch. Tyto frézy snadno zvládnou pohyb v hlubokých závějích a sněhových jazycích.

Reklama