Ranná kořenová zelenina

0
75
Reklama

Jakmile půda oschne, přestane se lepit a oteplí se, můžeme začít s jarním vyséváním. Když teploty dosáhnou 5 až 10 ° C, je čas vysévat ty druhy, které dobře snášejí chlad. Mezi ně patří ředkvička, petržel a pastinák.

Ředkvička

Je skvělý doplněk ranních chlebíčků. Jelikož není náročná, řadíme ji mezi typicky jarní zeleniny. Z důvodu krátkého vegetačního období ji můžeme pěstovat poměrně dlouhý čas a zásobit se tak přírodními vitamíny. Konzumujeme bulvičky, která je nejčastěji kulatá nebo podlouhlá, zda dlouhá jako mrkev. Cenná je hlavně v syrovém stavu, protože příznivě působí na trávení. Na jaře ji pěstujeme jako předplodinu před hlavními druhy zeleniny. Může se pěstovat i jako meziplodina, která využívá prostor mezi pomalu rostoucími druhy. Nesnáší přímé hnojení chlévskou mrvou, ale dobře reaguje na rozložený kompost. Jakmile půda v březnu až dubnu oschne, začneme se setím do řádků vzdálených 15 – 20 cm a do hloubky 1 cm. Po vytvoření děložních listů porost jednotíme na 3 – 4 cm. Během vegetace pravidelně kypříme a zaléváme. Bulvičky sklízíme postupně přejímkou.

 

Pastiňák

Je na povrchu nažloutlý, s bílou dužinou. Má příjemnou nasládlou chuť i aroma. Osivo sejeme do volné půdy začátkem března do hloubky 2 cm, do řádků vzdálených 30 – 40 cm. V řádku porost jednotíme na vzdálenost 10 – 15 cm. Vzchází o 2 až 3 týdny. Ošetřování spočívá v odplevelování, okopávání a zalévání. Období od setí po sklizeň se pohybuje od 140 do 200 dnů. Jelikož je mrazuvzdorný, můžeme ho sklízet postupně a nechat na záhonu až do jara. Při sklizni kořeny opatrně vyryjeme, aby se nepolámaly. Pastináku se velmi dobře daří, pokud jej pěstujeme po košťálovinách.

Petržel kořenová

Je cenný především v syrovém stavu. Pěstujeme ho v druhé trati iv chladnějších středních polohách, v dobré strukturní půdě. Rané odrůdy vyséváme na dobře připravený záhon brzy na jaře, aby se při vzcházení využili jarní deště. Pokud je sucho, půdu zavlažíme. Setí do hloubky 1 – 3 cm bychom měli zvládnout do konce června, do řádků vzdálených 30 – 40 cm. Po vzejití porost přetrhne na vzdálenost 8 – 12 cm. Během vegetace třeba porost zavlažovat. Na podporu růstu a vývinu je důležitá vláha po vzejití. Nejvíce vody vyžaduje v červenci až srpnu. Pozdní odrůdy pro skladování sklízíme do začátku listopadu. Petržel může přezimovat i venku, což nás zásobí natí i během zimy.

Tip

V současnosti jsou na trhu osiva kořenové zeleniny zapuštěné ve výsevních páscích v přesné vzdálenosti od sebe. Pásek se v půdě rozpustí, čímž si ušetříme námahu s odhadováním přesného sponu.

Reklama