První kroky v nové sezóně patří cibulové zelenině

0
23
Reklama

V březnu, nejpozději v polovině dubna začínáme s vyséváním cibulové zeleniny na záhon, který jsme si připravili už na podzim.

Cibule nesnáší hnojení chlévskou mrvou, proto ji v prvním roce po hnojení tímto hnojivem nepěstujeme.

Vyséváme do řádků vzdálených 25 cm a do hloubky 2,5 cm. Pro lepší a rovnoměrnější vzcházení řádky zasypeme kompostem a mírně ho přitlačíme.

 Na označení výsevu použijeme například salát nebo ředkvičku, které umožní brzké hubení plevelů. Když mají rostliny 3 – 4 listy, vyjednotíme porost na vzdálenost 5 – 10 cm v řádku. Pokud nejednotně, vypěstujeme štupľovku. V případě potřeby okopáváme a zavlažujeme.

Jakmile cibulka dosáhne konzumní velikost, můžeme začít se sběrem přejímkou. Cibuli, kterou nepozberáme v zeleném stavu, necháme dozrát. Riziko napadení houbovými chorobami snížíme, když se postaráme o cirkulaci vzduchu v porostu a propustnost půdy.

Tip

Cibuli v obdobích s nadměrnou vlhkostí ovzduší napadá plíseň cibulová, která na listech vytváří šedozelené skvrny, které se později zbarví do fialova. Na prevenci je dobré, pokud vedle sebe nepěstujeme cibuli ze sazečky a z jarní setby. Zároveň se vyplácí i dodržení osevního postupu.

Reklama