Rekonstruujeme dětský pokoj

0
10
Reklama

Připravujete dětský pokoj pro svou ratolest? Úpravě stěn se určitě nevyhnete.

Při malování stěn třeba myslet nejen na odstín barvy, ale také na její složení a hygienický standard. Důležité je, aby barva nepáchla a při sušení neuvoľňovala nebezpečné toxické látky. Pro jistotu se snažte pokoj vymalovat v dostatečném předstihu. Při výběru nátěru myslete i na to, aby se povrch stěn dal alespoň jemně umýt. Později to určitě oceníte. Buďte si však vědomi, že první malování dětského pokoje není tím posledním. Přibližně po pěti letech bude třeba stěny opět natřít.

Když barvu vybíráte vy

Při výběru barvy stěn pro školáky dejte na názor samotného dítěte. Zvažte jeho záliby i vlastnosti. Nesnažte se dětem vnucovat odstíny, které se líbí vám, ale jim ne. Od barvy totiž závisí, jak se dítě bude v pokoji cítit. Když je však dítě ještě v peřince a nedokáže říct, co se mu líbí, volba je na vás. Ideální barvy do pokojíčku batolete jsou méně výrazné, přičemž se snažte příliš nekombinovat.

Psychologové jasně doporučují pastelové barvy, které na prcka působí uklidňujícím dojmem. Rozhodně se vyhněte červené, černé nebo jiným tmavým barvám. Nedoporučuje se ani růžová a tyrkysová, pokud jsou jejich odstíny příliš syté a výrazné. Pokud jste se rozhodli pro klasiku, bílé stěny, alespoň částečně jejich doplňte jinou barvou. Barvy podněcují smysly dítěte a při bílých stěnách by byl jeho zájem minimální.

Podpořte kreativitu

Znáte to z mládí. I když je papír na kreslení čistý, stěny jsou ještě čistší a mnohem lákavější. Vyhněte se čmáranice na nevhodných místech tím, že dětem nalepíte na stěnu speciální tabuli na kreslení nebo zeď či její část vymalujete tabulovou barvou. Je to originální doplněk do dětského pokoje nejen pro nejmenší, ale i pro školáky.

Kreativitu u dětí podpoříte i veselou tapetou, kterou můžete po letech odlepit, případně vyměnit za jinou. U starších dětí klidně vsaďte na obrazovou tapetu nebo fotografii oblíbeného zvířete. Jednobarevnou stěnu oživíte i malbami různého druhu, od kytiček přes písmena abecedy až po grafity. Pomohou vám v tom papírové či plastové šablony. Zajímavým dekorem jsou 3D nálepky. Hlavně malé dívky by jistě potěšily motýli, kterým ze zdi trčí křidélka, nebo květiny, které vyhánějí do prostoru své lupínky.

Reklama