Rozdíl mezi pálenou taškou a ostatními krytinami

0
40
Reklama

Střecha – to nejsou jen plochy krytiny, ale i množství doplňků, které jsou vyrobeny z různých materiálů. Jednotlivé části střechy jsou různé namáhané a tím i testované vnějšími povětrnostními vlivy. Nejexponovanější z nich bývají vystaveny slunci, větru, mrazu, sněhu, ledu, dešťové vodě, trusu ptáků, nečistotám jako prach, saze, mech, kyselému, zda zásaditému prostředí a podobně.

V létě se dokáží některé části střechy rozpálit na vysoké teploty až okolo sto stupňů, zatímco v zimě bývají vystaveny mrazům až minus 30 ° C. Takové opakované obrovské tepelné přechody, plus další povětrnostní vlivy pracují v neprospěch její životnosti. Dobře vypálená taška však vydrží i takové nepříznivé podmínky a to desítky až stovky let. Důkazem toho jsou středověké původní tašky, které jsou dodnes ve Středomoří. Známé jsou například pověstné dubrovnické střechy, nebo toskánské střechy, zda antické tašky na římských stavbách. Jiné materiály takovou odolnost vůči povětrnostním vlivům nemají. Především plechové krytiny podléhají korozi. Částečně je před ní chrání povrchové úpravy (pozinkování, poplastování apod.). Ale kromě rezerv samotných krytin, jsou při jiných než pálených keramických krytinách, i další slabá místa, kudy může střecha v budoucnu zatéci, případně odkud začne korodovat, nebo se znehodnocovat. Jedním z nejslabších míst bývají hřebíky, šrouby, vruty, které jsou použity při upevňování krytin na laťování. Právě v místech spojů vznikají nejčastěji poruchy na střeše. Pokud se i použijí gumové nebo plastové podložky na utěsnění spoje, není to v budoucnu záruka těsnosti. Tyto jinak reagují na teplo a sluneční záření, v exponovaném prostředí "stárnou" rychleji, dochází při nich k degradaci vlivem slunečního záření, tepla, mrazu apod.

U výrobků z plechu (hlavně ocelového), je právě životnost as časem související těsnost střechy, tím nejdůležitějším kritériem. Pokud jste tedy starší člověk, a nechcete už v budoucnu mít nečekané výdaje a investovat další peníze do střechy, určitě volte alternativu pálené tašky. V současnosti je na trhu mnoho výrobků a proto je důležité umět se v nich orientovat. Za kvalitu se vyplatí připlatit, protože střecha se má dělat pouze jednou za život. Jakékoliv poškození, hlavně skryté, které by mělo za následek zatékání a následné hnití krovu, plesnivění v podkroví, v izolaci a omítkách, nestojí za úsporu pár set eur. Předpokládaná životnost moderní pálené tašky je minimálně 80-100 let a to bez jakékoliv údržby. Naše firma poskytuje na své výrobky až 33 letou komplexní záruku. Mimořádná kvalita tašek Tondach® je dána nejmodernějšími technologickými postupy, kvalitními surovinami, výjimečným způsobem zpracování a náročnou technikou vypalování nad 1000 ° C. Kvalitní přírodní suroviny garantují harmonii s prostředím, dlouhou životnost a bezkonkurenční stálobarevnost tašek Tondach®. Naše taška nikdy nevybledne a odolává i všem formám zatížení střechy, čímž chrání celý objekt domu. Všechny druhy tašek jsou potvrzeny výsledky testování únosnosti.

TONDACH Slovensko, s. r. o. Stupava je největším Slovenské prodejcem pálené keramické tašky. Je také tvůrcem střešních řešení pro novostavby a rekonstrukce s kompletním keramickým příslušenstvím a doplňky. V ČR poskytuje bezplatně odborné poradenství, zaměření střech a výpočty spotřeby materiálu. Firma je součástí rakouského koncernu TONDACH Gleinstätten AG, vedoucího výrobce keramických tašek ve střední a jižní Evropě.

Reklama