Rozkládací nebo pevná sedací souprava?

0
13
Reklama

Dominantou každého obývacího pokoje bývá sedací souprava. Zvolit tu správnou sedačku pro váš byt není vždy jednoduché. Při výběru je třeba zvážit nejen hledisko estetické, ale i praktické. Kromě materiálu a barvy potahu je třeba vybrat i správný tvar a velikost sedačky a volit můžeme i mezi sedačkou pevnou či rozkládací.

Sedací soupravy pevné

Milujete soukromí a neplánujete návštěvy, které u vás zůstanou přes noc? Nebo naopak máte pro hosty přímo vyhrazenou jeden pokoj? V takovém případě pro vás bude vhodným řešením pevná sedací souprava. Vzhledem k tomu, že designéři nejsou při jejím návrhu omezení zakomponováním rozkládacího mechanismu, najdete mezi pevnými sedačkami větší výběr zahrnující i sedačky netradičních tvarů .

Chybějící systém rozkládání navíc snižuje cenu sedačky. To však neznamená, že pevná sedací souprava bude vždy levnější než rozkládací. Cena pevné sedačky může vystoupit právě pro svůj originální vzhled či použité zajímavé materiály a doplňky. Pokud ve svém interiéru toužíte po neobvyklých prvcích, bude pro vás volba pevné sedačky nutností.

Rozkládací sedací soupravy

Jsou skvělou volbou do menších bytů. Díky nim snadno vyřešíte přenocování návštěvy, stejně tak vám rozkládací gauč poskytne lůžko navíc v případě potřeby izolace od nemocného člena rodiny. Rozkládací sedačka někdy obsahuje i úložný prostor . Ten je však většinou dosažitelný až po rozložení celé sestavy, je proto vhodný pro uskladnění málo používaných věcí, například vánočních ozdob.

Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena spojená s instalací rozkládacího systému i vyššími nároky na pevnost celé konstrukce sedačky.

Rozkládací gauče lze rozdělit do dvou skupin podle mechanismu rozkládání. Sedačky s horizontálním rozkládáním jsou rozšířenější. Spodní část sedačky snadno vysunete, čímž vznikne lůžko. Někdy je třeba na dotvoření lůžka použít zádové opěrky či čalouněnou část, na které se běžně sedí. Tento fakt může být někomu nepříjemný pro pocit jisté nehygienickosti.

Méně snadno se přeměňuje na lůžko sedačka s vertikálním systémem rozkládání .Funguje tak, že zvedneme zádovou opěrku a celou ji překlopíme přes sedací část, čímž zároveň rozevírá konstrukci lůžka. Z hygienického hlediska je výhodnější, protože sedací část gauče se překlopením dostane dolů.

Pohovky na časté přespání

Rozkládací sedačka by neměla sloužit na každodenní spánek . V některých bytech však neexistuje jiné řešení než spaní v obývacím pokoji. Alternativou mohou být sklopné skříňové postele . Majitelů podobných bytů jistě potěší, že na trhu se objevily i sedačky nabízející kvalitní plochu pro zdravý spánek . Taková sedačka by měla být vybavena minimálně pružinovou matrací, který výrobci dokáží do konstrukce sedačky zakomponovat.

Lze však zakoupit i sedačku obsahující polyuretanovou matraci a lamelový rošt. V případě, že budete pravidelně využívat sedačku i na spaní, vyplatí se připlatit si za prvky potřebné pro komfortní spánek.

rohova-rozkladaci-sedaci-souprava-s-uloznym-prostorem-prave-provedeni-latka-seda-latka-cream-ruba

Reklama