Rozkvetlá kuchyň

0
14
Reklama

Stísněné podmínky (zejména sídlištních kuchyní), množství kuchyňského zařízení, výpary vznikající při vaření, suchý vzduch a časté střídání teplot nemají rostliny příliš v oblibě. Běžným problémem je také nedostatečné nebo i nadměrné osvětlení v kuchyni. Navzdory těmto specifikům či spíše negativům se iv kuchyni možná pochlubit krásnými rostlinami. Jen si třeba vybrat správné druhy a vhodně je umístit.

Na poličkách, skříňkách a oknech

Ve větší kuchyni můžete umístit zeleň na okenní parapety, police či skříňky. V malé kuchyni se osvědčí stěna, na kterou lze připevnit květináče s rostlinami do stabilních držáků, případně přímo na speciálně upravenou kuchyňskou linku. Rostliny se dají zavěsit i nad pracovní desku nebo stůl, ale jen za předpokladu, že zde budou mít dostatek světla (u okna). Na speciální okenní poličky můžete situovat miniaturní bylinkovou zahradu. Ve větší kuchyni může být květináč se zajímavou rostlinou umístěn i na kuchyňské lince samozřejmě nesmí překážet při práci. Zeleň velmi vynikne na kuchyňském ostrůvku. Zato na pracovní desce a v její blízkosti pokojové rostliny nemají vhodné podmínky pro nerušený růst. Do kuchyní nepatří vzrostlejší a bujně rostoucí druhy, ani pěstitelsky náročné či na nemoci náchylné druhy.

Barevnost kuchyně zvýrazní několik krátkodobě (sezónní) kvetoucích pokojových rostlin. V bílé kuchyni svěže působí druhy se sytě zbarvenými květy, například streptokarp (Streptokarpus), příjemné je i množství drobných kvítků africké fialky (Saintpaulia ionatha) nebo nenáročné kalanchoe (Kalanchoe blossfeldiana). Vyniknou na okenních parapetech a poličkách na stěně. Větší efekt docílíte, pokud několik exemplářů z jednoho druhu a barvy květů umístěte do skupinky. V tmavé kuchyni upoutají tmavočervené květiny begónie (Begonia elatior), ibišku (Hibiscus rosa-sinensis) či klívie (Clivia mini). Při modrém kuchyňském nábytku vyniknou žlutě kvetoucí druhy pokojových rostlin, například pantoflíček (Calceolaria herbeohybrida) nebo primulky (Primula vulgaris). Ve venkovských kuchyních se budou vyjímat pelargónie (Pelargonium zonale), bíle a modře kvetoucí zvonky (Campanula isophyla) a méně pěstovaná, ale nádherná tanierovka (Achimenes hybrid). Malé misky a šálky lze osadit kompaktně rostoucími druhy, jako jsou helxine (Soleirolia soleirolii), nertera (Nertera granadensis), pieprovec (Peperomia obtusifolia) nebo německá fialka (Exacum Affi). Taková skupinka je velmi působivá.

V moderní kuchyni lze experimentovat s netradičními růstovými formami – na tento účel využijte některé druhy koření (rozmarýn), olivovníky nebo sukulenty (pryšec). Kuchyňské prostory jsou vhodné i pro miniaturní druhy pokojových rostlin, například minirůže, zvonky a kalanchoe, případně takové rostliny, které jsou zajímavé barevnými plody. Patří sem lilek (Solanum pseudocapsicum), okrasné jednoleté papričky (Capsicum annum), Nertery, granátovníky a citrusy.

Kuchyňský dřez se dá pěkně orámovat kapraďorosty a Asparagus – snesou více i méně světla a jsou dlouhověké. Se zálivkou zřejmě problém nebude, protože voda je blízko. Na kuchyňském parapetu se budou vyjímat kvetoucí orchideje či sukulenty (jsou pěstitelsky nenáročné).
Při koupi se neřiďte jen vzhledem rostliny, ale také zejména tím, zda budou dané rostlině podmínky vaší kuchyně vyhovovat.

Reklama