Ručně vázané koberce

0
39
Reklama

Kvalitní koberec je investicí, která se vyplatí. Ručně vázaný koberec je doslova umělecké dílem a šperk, který zútulní interiér.

Perský koberec

Umění ručního tkaní koberců pochází z Perské říše. Perské koberce dodnes patří k nejžádanějším. Typické jsou pro ně vzory květin, ptáků a živočichů v pestré škále barev. Barviva se získávají z květů a nejčastěji odstíny jsou vínová, tmavě modrá, béžová. Kromě Íránu, který je největší výrobcem, se ručně vázané koberce dovážejí z Číny, Indie, Pákistánu, Afghánistánu, Nepálu i Turecka. Pro každou zemi je typický specifický vzor a barvy a liší se i použitým materiálem a technikou vázání.

Výsostně ruční práce

Koberce se vyrábějí na horizontálním nebo vertikálním tkalcovském stavu ručně. Jejich výroba proto trvá dlouhou dobu. Jako materiál se používá zejména vlna, bavlna a hedvábí. Na osnovu se vážou uzlíky různého tvaru podle předem zvoleného barevného vzoru. Počet uzlů může být různý, vlněné koberce je mají osm, hedvábné 60 – 100 na cm². Čím větší je počet uzlů, tím je koberec dražší a vzácnější, ale i trvanlivější. Malé nedostatky v podobě asymetrie, nedodržení barvy vzoru, jsou v pořádku. Tkalci je činí úmyslně a zvyšují hodnotu koberce.

Nain, Zigler, ghom …

Orientální koberce se prodávají pod různými názvy, které souvisí nejen s místem původu, ale jsou pro ně i typické určité vzory a použitý materiál. Setkat se můžete s různými názvy – ghom, isfahan, Kazak, tabriz … Například nain charakterizují jasné barvy a zakřivené vzory.Ziegler jsou nadčasové a oblíbené pro svůj typický vzhled, která získají po vyprání s kameny. Koberce ghom se vážou z hedvábí, mají množství detailů a vyznačují se vysokou hustotou uzlíků a leskem. K nejodolnějším patří koberce bidjar, které jsou vyrobeny z kvalitní vlny a jejich uzlíky jsou k sobě stĺkané kovovým hřebenem. ký koberec je drahá záležitost a pokud chcete mít jistotu, že jste si koupili originál, vyberte si obchod s dobrými referencemi. Firmy, které se specializují na dovoz a prodej orientálních koberců vám kromě osvědčení o pravosti poskytnou i další služby, například odborné čištění či vyzkoušení si koberce před nákupem. Skutečný odborník zná kvalitu, protože ví, na co se má zaměřit. Například při naine je důležitá přesnost rozměru, při ghome jde o náročnost motivu, při Tabriz se cení detail vzoru a při Isfahánu zase harmonie barev. Také vám poradí, jaký typ koberce je podle zatížení vhodný do konkrétní místnosti.

Klasický nebo moderní?

Pokud máte pocit, že klasický vzor se do vašeho interiéru nehodí, vyberte si modernější vzor koberce. Najdete mezi zajímavé kombinace barev, geometrické, florální vzory i více volné plochy. Moderní koberce jsou proto oproti klasickým levnější. Zajímavě působí i patchworkové typy, které vznikají sešíváním různé vzorovaných perských koberců.Vznikají z 30 – 60-ročních orientálních koberců, které se rozstříhat na kusy, vybělí a znovu obarví na požadovaný odstín.

Tipy na údržbu

Ručně tkané koberce si zaslouží úctu i při používání, čištění a údržbě .K dlouhé životnosti koberce přispějete, pokud ho umístíte na rovném, suchém povrchu na místě, které není přímo vystaveno prudkému slunci. Nedávejte na něj nábytek, který ho zatíží pouze bodově a pravidelně jej otáčejte, aby nebyl zatížen jednostranně. Koberce ze 100% vlny jsou mimořádně odolné vůči zašpinění. Můžete je vysávat, ale nepoužívejte maximální výkon ani rotační kartáče, které mohou koberec poškodit. Pro nové vlněné koberce je typické „svlékání“, která trvá asi tři-čtyři měsíce. Rozlitou tekutinu z koberce odstraňte co nejdříve. Jemně ji odsajte, v žádném případě koberec netřete. Na fleky je nejvhodnější mýdlová voda. Pokud je koberec velmi znečištěný, dejte ho odborně vyčistit.

271084-top_foto1-agbps

Reklama