Sauna v bytě

0
53
Reklama

Stačí jen kousek volného místa, například v části chodby, a sen o sauně se může stát realitou i v panelákovém bytě.

Budete se sice muset vzdát prostorné ochlazovně, ale tu lze nahradit sprchou. Při troše skromnosti i odpočívárnu s pohodlnými pohovkami zastoupí jiná místnost v bytě, kde se dá odpočívat a relaxovat.

Příprava prostoru

Na umístění sauny ideální je každé suché místo v koupelně, v hale, ložnici, pod schody nebo v prázdném výklenku. Podle typu saunových kamen budete potřebovat elektrickou přípojku na 220 nebo 380 V a další na svítidlo. Oba přívody musí být ukončeno mimo prostor sauny a mít samostatný jistič a proudový chránič. Kabinku postavíte na rovný povrch. Pokud bude vydlážděný, jednodušší bude údržba. Chcete-li v případě finské sauny obložit dřevem i podlahu, čištění bude náročnější a třeba bude i časté přebrušování.

Pro parní kabinu bude třeba kromě přívodu elektřiny přivést i vodu a kanalizaci. V případě zděné kabiny třeba vyzdít stěny, snížíte a spádovat strop. Pro stékání kondenzační vody musí být zešikmený, doporučuje se sklon 15 cm / m2. Do připraveného prostoru odborníci nainstalují parní generátor s příslušenstvím a dveře. Pokud se rozhodnete pro modulovou sestavu, nemusíte dělat žádné stavební úpravy, postačí jen přípojka vody, kanalizace a elektřiny na generátor a osvětlení.

Jaký typ?

Do klasického bytu omezeného prostorovým uspořádáním se nejvíce hodí infrasauna, která se vyrábí i ve velmi malých rozměrech. Ty nejmenší mají přibližně jeden čtvereční metr a sedí se v nich. Pracují na principu infračerveného záření, které prohřívá tělo a způsobuje pocení již při nižších teplotách, než je obvyklé u jiných typů. Stačí je připojit do elektrické sítě přes standardní zásuvku na 220 V. Infrakabiny se vyrábějí jako typizované stavebnice v různých velikostech a jejich montáž je velmi jednoduchá.

Příznivci klasiky si také přijdou na své. I finské sauny se vyrábějí ve formě kabin ve variantě mini. Také se v nich sedí, což není v tomto případě nejlepší řešení, účel však splní. Kvalita takové sauny závisí na použitém dřeva a pícky.

Milovníci vlhkého vzduchu si mohou opatřit parní saunu ve předem vyzdění prostoru nebo kabinové, připomínající stavebnici. Jejich základ jsou generátory, které vytvářejí páru. Vlhkost vzduchu v parní kabině dosahuje až 90%, teplota vzduchu je jen kolem 50 stupňů Celsia.

Saunové kabiny mohou být obložené dřevem, stejně keramickými obklady v požadovaném barevném odstínu i designu. Náročnější si mohou vybrat luxusnější designové kousky. Pokud se vám nehodí typizovaná kabinka, výrobci vám ji vyrobí na míru podle představ.

effegibi2

Reklama