Seznamte se s vinylovou podlahou

0
4
Reklama

I když se vinylové dílce objevily na našem trhu relativně nedávno, rychle se staly podlahovým hitem. Jsou totiž mimořádně odolné, praktické, příjemné na dotek a nezruinují váš rodinný rozpočet.

Jaká je vinylová podlaha?

1. Mimořádně odolná a trvanlivá, proto je vhodná i do velmi zatěžovaných prostor. Není však nepoškoditelná. Pozor je třeba dávat zejména na ostré předměty a extrémní teploty – vinylové podlahy jsou určeny do interiéru a mrazem se znehodnotí.
2. Na dotek je teplá a díky elastickému povrchu příjemně měkká při chůzi. Navíc není kluzká, a protože je pružná, nehrozí její prasknutí či zlomení.
3. Výborně tlumí kročejový hluk a má dobré akustické vlastnosti.
4. Vinyl je nenasákavý materiál, který odolává vlhkosti a vodě, proto se při správném položení může bez problémů použít i v koupelně.
5. Odolává UV záření, takže dekor nevybledne ani na slunci.
6. Nenáročná na údržbu – většinou stačí koště, vysavač a mop. Vinyl však zvládne všechny klasické čisticí i dezinfekční prostředky, takže bez problémů odstraníte většinu běžných i odolných skvrn (pero, víno).
7. Jednoduše se ukládá a lamely se dají snadno vyměnit. Díky malé konstrukční výšce je vhodná i na rekonstrukce.

I na podlahové vytápění

Vinylové podlahy mají nízký tepelný odpor (teplo tedy touto krytinou velmi dobře prostupuje), proto jsou ideální volbou při podlahovém vytápění. Pro srovnání: zatímco tepelný odpor R vinylových dílců je kolem 0,01 m2. K / W, u laminátových podlah je hodnota R přibližně 0,05 – 0,07 m2. K / W a při dřevěných až kolem 0,125 m2. K / W.

Lamely nebo čtverce

Pojmem vinylová podlaha se označují podlahové dílce, jejichž základem je neměkčené PVC, tedy syntetický materiál polyvinylchlorid. Tendencí výrobců je přitom zvyšovat podíl přírodních surovin (používají se například oleje), podlahy neobsahují chlór, změkčovadla ani rozpouštědla, jsou zcela bez zápachu či emisí a plně recyklovatelné.
Základní materiál je tedy stejný jako u starých známých PVC podlahovin, které se prodávaly a stále prodávají v rolích. Moderní vinylové podlahy však mají formu dílců, které se buď lepí na podklad, nebo ukládají plovoucím způsobem podobně jako laminátové parkety – výrobci chtěli na tuto modifikaci upozornit i novým názvem. Dílce mohou mít různé rozměry (lamely, dlaždice nebo čtverce) i tloušťku (2 až 2,5 mm při lepených dílcích, 4,5 mm a více při dílcích se zámkovým spojem). Mají vrstvenou strukturu, přičemž polyvinylchlorid (tedy vinyl) vždy tvoří vrchní nášlapnou vrstvu, která je chráněna odolnou PUR úpravou, může se však použít i na nosné jádro vinylové parkety (alternativou například jádro z HDF).

Jako dřevo, jako dlažba

Vinylové podlahy mohou mít, podobně jako laminát, jakýkoliv vzor, nejčastěji však imitují vzhled dřeva, kamene nebo dlažby. Typická je pro ně silná povrchová vrstva s plastickou strukturou, díky které je napodobení dřeva či kamene skutečně věrné.

Reklama