Speciální beton s ocelovými vlákny

0
15
Reklama

Při betonářských stavebních pracích se na zpevnění betonu používají různé výztuže – ocelové pruty, sítě. Jsou garantem odolnosti a pevnosti betonu. K novým typům patří rozptýlené výztuže, konkrétně ocelové vlákna. Výsledkem kombinací betonu a ocelových vláken je tzv. drátkobetón.

Přesně na míru

Do betonové směsi se krátké ocelové vlákna přidávají přímo v betonárně, podle statického výpočtu na míru danému projektu. V 1 m3 směsi může být od 20 do 80 kg drátů. Přesné množství závisí na typu vláken, požadované pevnosti betonu a účelu. Ocelová vlákna mohou být „syrové“ is povrchovou úpravou (pozinkované). Vyrábějí se tažením, stříháním a frézováním a kromě rovných typů mohou být i tvarované.

Vydrží více

Beton se zapracovanými vlákny je pevnější, houževnatější, odolnější vůči vzniku trhlin a soudržnější, což je důležité zejména v oblasti hran a rohů. Drátkobetón se může aplikovat litím i stříkáním. Nejčastěji se používá na výstavbu základových desek a základových pásů rodinných domů, na průmyslové podlahy, sklepní stěny, parkoviště a také na vodotěsné konstrukce. Z drátkobetónu se vyrábějí i trouby určené na výstavbu kanalizace – dešťové, splaškové vody.

Rychlejší výstavba

Používání drátkobetónu při stavbě rodinného domu přináší velkou úsporu času. Odpadají starosti s manipulací a skladováním samostatných výztuží. Stačí přímo aplikovat drátkobetón a máte jistotu, že rozptýlené vlákna jsou rovnoměrně rozloženy v celé konstrukci. Výsledná tloušťka konstrukce z drátkobetónu je menší než v případě použití klasické výztuže.

I pro armádu

Zajímavostí je o drátkobetón se zajímala před pár lety Armáda České republiky. Konkrétně šlo o testování jeho odolnosti vůči výbuchu a účinkům tlakové vlny. Na základě výsledků se rozhodne o jeho dalším využití při výstavbě staveb  armádního významu, například základen, pohotovostních úkrytů či skladů munice. Kromě vyšší bezpečnosti armáda vyzdvihuje i nižší náročnost na hmotnost, dopravu a manipulaci s těmito stavbami.

9c4f4edc56dafe72e08ffef859b00708_kobernik-jpg

 

 

Reklama