Jak správně pěstovat celer řapíkatý

0
67
Reklama

Celer řapíkatý nevytváří bulvu, ale má ztluštělé listové stopky, které jsou jedlou částí.Podobně jako celer bulvový je to dvouletá rostlina. V současnosti je velmi populární v gastronomii.

Pěstování

Nejvhodnější jsou lehčí hlinité půdy, bohaté na živiny. Vyšší úrody dává na půdách přímo hnojených organickými hnojivy. Mírně zvýšené dávky dusíku podporují vývin nadzemních částí. Vyhovuje mu teplejší podnebí.

Pěstujeme ho z předpěstovaných sazenic, které vysazujeme od konce května do konce června. Při brzkém vysazování vlivem nízkých teplot často vybíhá do květu. Během vegetace porost dle potřeby okopáváme. Když je to nutné, rostliny přihnojíme ledkem. Vyžaduje závlahu.

 Na konzumaci používáme vybělené listové stopky. S bělením začneme 3 až 6 týdnů před sklizní tak, že stopky svážeme spolu lýkem a půdu nahrneme do výšky listové čepele. Můžeme je obalit slámou nebo papírem.

Sběr

Vybělené stopky sklízíme po odhrnutého půdy tak, že jejich odřezáváme při zemi. Stopky některých odrůd netřeba bělit. Sklízíme do pozdního podzimu.

Reklama