Správný rošt – záruka dobrého spaní

0
11
Reklama

Dobrý spánek je dnes snad nezbytností. Během něj se tělo regeneruje – obnovuje své soustavy, třídí paměť a ukládá energii na následující den, prostě odpočívá.

Každý z nás tedy stráví jednu třetinu svého života právě v procesu nazývaném spánek.

Ve světě ložnicového nábytku máme různé druhy roštů:

Plné rošty – jsou zpravidla vyrobeny ze dřeva a jsou děrovány, aby jimi mohl proudit vzduch. Jsou pokryty jedinou vrstvou vycpávky, aby tělu poskytovalo dostatečnou oporu.
Lištové rošty – díky dřevěným latím může vzduch přes matraci volně procházet. Některé lištové rošty jsou pružnější, ale všechny typy zmíněných roštů tělo důkladně podpírají a zaručí mu dokonalý odpočinek.
Pérované rošty – jsou o něco méně pevné, než ostatní rošty, ale v kombinaci se správným matrací dokáží poskytnout tělu maximální oporu. Také prodlužují životnost matrace, protože přebírají část zátěže matrace a absorbují vlhkost. Kupovat bychom však neměli pérované rošty s pevnými okraji, sice jsou levnější, ale na druhé straně zužují místo na spaní, což je nepříliš vhodné pro nás samotné.
Dřevěné rošty – vyrábějí se ve velikosti dvou až tří centimetrů.
Lamelové rošty – klasické lamelové rošty z předehnuté lamel se v postelích používají jako podklad pod matrace. Zlepšují užitné vlastnosti matrací a při používání matrace se matrace snadno přizpůsobí tělu spícího člověka. Lamelové rošty najdeme v obchodech v různých provedeních. Jejich kvalita, odolnost a použitelnost závisí na počtu a šířce použitých lamel a na způsobu uchycení lamel k rámu.

Platí však zásada, že pro jednu osobu je jeden rošt. Čím je matrace vyšší a tvrdší, tím se při polohování nahoru poddává. V kombinaci s lamelovými rošty Mot – ty mají elektrické polohování, je nejvhodnější použít latexové matrace. Tyto matrace jsou jediné, které jsou schopny přesně se vytvarovat podle jednotlivých napolohování dílů roštu.

Rošty automaticky stavitelné – rozdíl v jednotlivých roštech je v použitém materiály na patkách, ve způsobu jejich uložení v masivním bukovém rámu, z jejich zdvojení z důvodu středového vyztužení nebo speciálním profrézovaním lamel v důsledku změkčení ramenní zóny a podobně.

Speciálními druhy jsou lamelové rošty s elektrickým polohováním. Rošty tvoří základní a polohovatelný rám, ve kterém jsou v závislosti na jednotlivých roštů uložené pružné lamely ve výkyvných pouzdrech. Polohování rámu se provádí elektricky, pomocí motoru, který je zavěšen na kovových polohovacích tyčí. Motory polohovacích rámů jsou ovládány ručním ovladačem vybaveným nezávislými spínači pro polohování jednotlivých rámů zvlášť.

Reklama