Srpnové vysévání: Vypěstujte si ještě salát a špenát

0
60
Reklama

V srpnu si ještě můžete vypěstovat více druhů zeleniny no ne ty s dlouhým vegetačním obdobím, zda se zdlouhavým klíčením a vzejitím. Zkuste například salát a špenát, ty stihnou dorůst do konzumní zralosti k okamžité spotřebě.

Křupavé listy

Druhem na srpnovou setí je hlávkový salát, který můžete sít od poloviny srpna do poloviny září. Vyžaduje dobře připravenou, mírně ulehnutí půdu s jemnou strukturou. Osivo vysévejte do řádků vzdálených 30 cm, do hloubky 2 cm.

Po vzejití rostlinky vyjednoťte na vzdálenost 5 až 6 cm. Budou tak mít dostatek místa na růst a tvorbu pevných listů, které dobře přezimují. Do příchodu zimy by měly vyjednotené rostliny vytvořit růžice s 5 až 7 listy, což je základní podmínkou úspěšného přezimování. Salát však nemá vytvořit hlávku.

 Před příchodem prvních mrazíků celý záhon zakryjte netkanou textilií nebo fólií. Zimní salát dozrává do konzumní zralosti brzy na jaře a je často kvalitnější a chutnější než jarní.

Zelený a zdravý

Špenát na podzimní sklizeň vysévejte od poloviny srpna do poloviny září, nejlépe do řádků vzdálených 20 až 25 cm, do hloubky 2 až 3 cm.

Během vegetace je velmi užitečná závlaha a krátce po vzejití i přihnojení. Nedostatek vláhy způsobuje stárnutí rostlin a předčasnou tvorbu květenství. Mladé listy můžete sklízet od koncem září do konce listopadu.

 

Reklama