Stojany na víno

0
487
Reklama

Původně sommeliérský doplněk, dnes již běžná součást domácností, to jsou stojany na víno. Můžete si vybrat stojany na jednu či více lahví, ale například i velké stojany určené k zavěšení na stěnu, které budou splňovat nejen praktickou, ale i dekorační funkci.

Jako zajímavý bytový doplněk se přitom stojan uplatní prakticky v každé místnosti určené na společenský život, ať už je to obývací pokoj, kuchyň nebo jídelnu . Podívejte se, jaké možnosti máte při výběru typu materiálu, tvaru i velikosti. Nezapomeňte však například ani na chlazení většího počtu lahví , na což běžné stojany nestačí.

Nejpopulárnější jsou ze dřeva a proutěné stojany

Jednoznačně nejvíce žádané jsou dřevěné stojany na víno , které splňují nejen funkčnost, ale i estetičnost. Takové stojany se hodí prakticky do jakékoliv domácnosti, kde alespoň v části zařízení převládá dřevo, aby se to dalo vhodně zkombinovat. Pokud uvažujete o stojanu do obýváku či kuchyně, dřevo je určitě nejvhodnější volba.

Alternativou k němu jsou proutěné a ratanové stojany , které se vyrábějí nejčastěji jako volně stojící přímo na podlahu. Zde však volte velmi opatrně tvar stojanu a  to s ohledem na stabilitu a zejména hrany. Pokud máte nábytek s ostrými hranami, i stojan by měl mít stejné.

Plastové, akrylové a nerezové stojany na víno pro moderní domácnost

V případech, pokud máte moderní zařízení , kde naopak převládají kovy a sklo, například chrom či nerez. V tomto případě by mohl dřevěný stojan působit rušivě a pro tyto příležitosti jsou určeny nerezové stojany na láhve od vína. Někdy se tento materiál kombinuje i se sklem.

Dalším typem materiálu, který při tomto doplňku pro domácnost převládá, je plast . Zde je třeba si dát pozor především na to, abyste nezvolili příliš levně vypadající stojan , vyhýbejte se určitě kreativním tvarovým a barevným kombinacím, které byly hitem v minulém století.

Podobné pravidlo platí i pro akrylové stojany , které se podobají těm plastovým. Podobně jako i nerezové či chromové, tyto stojany se hodí do moderních a stylových domácností. Určitě je však nevystavujte příliš na odiv, jsou totiž více funkční, než trendové.

Klasické i moderní stojany na víno si třeba vědět vybrat

Při výběru konkrétního stojanu třeba zdůraznit zejména nutnost základního výběru a to, zda chcete mít stojan na víno čistě jen jako funkční doplněk , nebo má mít i dekorační a estetickou funkci. Pokud bude stojan jen skladovací , nezáleží až tak na materiálech či jeho tvaru, spíše například na tom, zda chcete láhve stohovat a zda chcete i stojan na skleničky .

Po tomto základním rozhodnutí postupujte při výběru následovně:

  • zaměřte se v první řadě na materiál , přičemž berte v úvahu polohu i okolí stojanu
  • vyberte si, zda chcete ke stojanu i chladič na víno
  • pak si musíte vybrat mezi typem umístění , takže pokud nechcete stojan pověsit na zeď, zvolte si, zda má být na stole, kuchyňské lince nebo přímo na podlaze
  • následně si vyberte, pro kolik vinných lahví hledáte stojan ; jestliže pro jednu, volte více ozdobný, pokud pro více, dejte si záležet na tvaru a stabilitě
  • na závěr posuďte i kritérium multifunkčnosti , některé stojany na víno se dají použít i na úplně jiné typy lahví, případně dokonce například i na noviny a časopisy

 

Nejvíce praktické jsou na stůl či linku, nejkrásnější na stěnu

Pokud vám jde o  snadné používání a abyste měli láhev vína po ruce, určitě volte praktické stojany na víno se samonosnou konstrukcí. Takové stojany můžete uložit na vyvýšená místa nebo přímo na zem. Na výběr máte mezi stojanem na jednu láhev nebo na větší počet, obvykle však ne na více než 6 lahví.

Pokud hledáte spíše stojan s funkcí doplňku a zajímavé dekorace, doporučujeme vybírat si ze stojanů na stěnu. Počítejte s menší montáží uchycením do zdi , ale nejde o nic náročné. Zde se snažte určitě sladit stojan s jiným nábytkem a zařízením.

Netradiční stojany na víno jsou originální

Nejdůležitější je trefit kombinaci výjimečnosti, stylovosti a funkcionality. Pokud vsadíte na netradiční tvary stojanů, můžete ujistit, že budete mít doma originální kousek doplňku či dokonce i dekorace . V kurzu jsou například takové zajímavé stojany na víno i vínové sklenice současně.

Velmi zajímavý tvar mohou mít i modulární stojany , které je možné s použitím více kusů vytvarovat na stěnu do různorodých tvarů či abstraktních vzorů. Vybrat si můžete například kombinaci červených modulů s  černými moduly a složit takový velký stojan prakticky i na celou stěnu .

Nezapomeňte ani na jiné příslušenství a doplňky

Chcete mít doma kompletní domácí bar se vším, co k tomu patří ? Ke skladování vína totiž nutně patří nejen stojany, na co se zapomíná. Chcete-li udržet víno v co nejvíce chladném prostředí, samostatný stojan není nejlepším řešením . Pamatujte i na příslušenství a doplňky týkající se otevírání a skladování již otevřeného vína .

Do pozornosti dáváme tedy i následující sortiment a Sommeliérské potřeby:

  • chladničky na víno, nazývané někdy i chladící vinotéky
  • chladiče na jednu láhev již otevřeného vína
  • dekantéry a karafy na víno, otvíráky na víno a sklenice na víno
  • kompletní soupravy pro otevírání a servírování vína

Kde najít nejlepší výběr a ceny

Zapomeňte na ztrácení času v různých obchodech s nábytkem, doplňky, dekoracemi či příslušenstvím do kuchyně. Nikde nenajdete takový velký a rozmanitý výběr, jako je tomu na internetu. Existuje u nás velký výběr eshopů, které nabízejí nejen stojany na víno , ale i další doplňky a příslušenství pro domácí vinaře.

Dejte si ale pozor na ty, které se snaží zaujmout jen cenou. Naopak, ověřené a známější eshopy jsou zárukou spolehlivého dodání a kvalitních zákaznických služeb. Do pozornosti dáváme například specialistů na kuchyni Bonami a  4home , ale i Bighome a  Alzu . Domácí potřeby a příslušenství k proviněním zas najdete v eshopu Homepoint .

 

 

 

 

Reklama