Závěsy v podobě dekorace i stínění

0
75
Reklama

Tvrdit, že závěsy určují charakter místnosti by bylo troufalé. Je však pravdou, že mohou vystupovat v roli dekoračního prvku , který místnost sjednotí nebo opticky „rozbije“. Tyto vlastnosti určuje samotný vzhled závěsů, a tedy jejich materiál, barevné provedení, ale i způsob zavěšení.

Moderní závěsy nejen že dobře vypadají, ale ve velké míře mohou plnit také účel stínění . Stačí sáhnout po látce s vnější neprůhlednou vrstvou a pokoj je jedním zatažením „zatemněna“. V podstatě jde o alternativu rolet či žaluzií.

Závěsy na okna zpestří interiér

Textilní doplňky dokáží obytné prostory oživit a také zútulnit . V minulosti měli v domácnostech své pevné místo. I když se jejich využití, zejména v moderních interiérech, postupně začalo vytrácet, v současnosti se opět těší oblibě . Trendovými se staly zejména vzdušné textilie, ale luxusní zařízení stále přivítá i závěsy z brokátu.

Závěsy nemusí korespondovat s nábytkem. Klidně jejich barevně odlište a jejich vizuální stránku propojte například s interiérovými doplňky nebo bytovým textilem. Pokud jste přemýšleli nad vytvořením akcentu prostřednictvím těchto dekoračních látek, tato možnost se nevylučuje, ale vždy se doporučuje barevné nebo vzorové navázání alespoň na jeden prvek v místnosti.

Závěsy do obýváku vykouzlí dojem útulnosti

Ladění je tentokrát zábava. Máte pastelovou sedačku ? Zkombinujte ji se závěsy . Stejně to můžete udělat s taburetem, křeslem, kobercem , konferenčním stolkem, polštáři , obrazy na stěně a různými dekoracemi. Ani zařízení tón v tónu nebude krokem vedle.

Vhodné je například použití voálů . Ty jsou určeny výhradně k dekoraci, protože kvůli průsvitnosti materiálu ztrácejí funkci stínění. Hodí se i na větší okna a přistane jim také uchycení do bočních stran s ozdobnou sponou nebo nenápadným držákem či stuhou ze stejné látky (v závislosti na zvoleném stylu interiéru).

Závěsy do ložnice nemusí zařadit neutrál

Ačkoliv zařízení ložnice by mělo působit uklidňujícím, závěsy  dokážou podtrhnout i nenápadnost a decentní materiálové ladění . Zdůraznit celkový styl lze výběrem správného materiálu. Do moderní ložnice byste se měli poohlédnout po hladké bez vzorové organze.

Ti, kteří preferují pestrost, mohou sáhnout i po geometrických vzorech, ale spíše na neprůhledných textiliích. Ty volte stejně v případě, že si chcete zajistit stínění , i když jen částečné.

I závěsy do kuchyně mají stylové opodstatnění

Obecně platí, že do kuchyně se spíše hodí záclony  nebo voály. No ani závěsy nemusí obejít zkrátka. Moderním kuchyním se však nehodí. Své místo mají ve venkovské a tradičně laděných interiérech . Rustikální, vintage, provensálská , ale i retro kuchyň jejich přivítá s radostí.

V tomto případě jsou vyrobeny z přírodních materiálů . Dominuje především bavlna a „mechovina“. Co se týče vzorů, i ty se připouštějí. Florální motivy jsou standardem, ale ani káro není výjimkou. kombinace krajky na okrajích závěsů se také nevylučuje.

Záclony pro všechny typy domácností

Bohatá nabídka produktů v dané kategorii již dávno nezahrnuje pouze bílé průsvitné záclony  se vzorem či s krajkou. Výrobci nabízejí rozmanité vzory a barevné možnosti , o kterých se vám ani nesnilo. Ani „Ombré“ záclony nejsou výjimkou. Nahoru bílá, uprostřed krémová, dole žlutá, a to vše s decentním prolínáním. Vybere si opravdu každý.

Do moderních domácnosti se hodí spíše neutrální odstíny , klidně i bez vzoru (pouze pokud s decentním). Ani pastelové barvy však nemají červenou. Důležité je nepřehnat to s jejich sytostí. Pozor byste si měli dát i na výběr materiálu. Levné záclony mohou někdy opravdu vypadat levně a v interiéru udělají více estetické škody než užitku.

Závěsné systémy nejsou jen o funkčnosti

Způsob zavěšení je nejen nutností, ale často i detailům s dekorační funkcí. Samotný výběr nespočívá pouze ve vkusu majitelů bytu či domu. Ovlivňuje ho také okenní prostor. Ne vždy je totiž nad oknem dostatečná výška na umístění garnýže.

Při rozhodování hraje roli i konkrétní textilie a  způsob manipulace s ní . Hlavní možnosti upevnění spočívají v uchycení závěsných systémů do stěny nebo do stropu . Na základě toho lze sáhnout po klasických garnýží nebo kolejničkách. Materiálový sortiment se přizpůsobí rustikálním i minimalisticky laděným interiérem.

Chyby při koupi záclon a závěsů, kterým byste se měli vyvarovat

  • malé nařasení – za minimální se považuje dvojnásobek šířky okna, ale klidně sáhněte po jeho trojnásobku (závisí na tom, zda má záclona vzor)
  • malý přesah přes okno – doporučuje se minimálně 20 – 30 cm do bočních stran, a to z estetického i praktického hlediska (otevírání oken)
  • špatné umístění garnýže – pokud to podmínky dovolují, závěsný systém se montuje minimálně 10 cm nad okenní rám (pokud chcete prodloužit okno, tuto výšku klidně znásobte)
  • šetření na šířce závěsu – ta by měla mít alespoň 130 cm (úzký pás na okně nevyznívá atraktivní, ale levně)
  • délka záclony – pokud má sahat po parapet, měla by ho přesahovat o 1 – 5 cm (vyhněte se tomu, aby záclona končila těsně nad parapetem). Pokud má sahat k podlaze, měla by končit 1 cm nad ní (závěsy se mohou dotýkat podlahy).

Kde nakoupit?

Při kupování závěsů je třeba nejprve se rozhodnout, jaká je jejich funkce . Kritéria výběru se totiž liší v závislosti na tom, zda převažuje dekorativnost nebo stínění . Vrstvení s kombinací záclon se postará o útulnou atmosféru, závěsné systémy zase o praktičnost a funkčnost.

Široký sortiment záclon a závěsů nabízejí eshopy 4home.sk , magnet-3PAGEN nebo bonami, ve kterých najdete ty pravé kousky na dotvoření stylovosti obýváku, kuchyně, ložnice či dětského pokoje. Zahrajte se s designem a postarejte se o dokonalý estetický výsledek.

 

 

Reklama