Tip na víkend: Praktické a jednoduché šlapáky

0
250
Reklama

V zahradě se pohybujete převážně stále po stejných trasách. Mnohé z nich jsou vybetonované, zda vydlážděné, najdou se i nezpevněné vyšlapané plochy, které se během deště změní na obrovskou louži a vy se bez holínek nedostanete z domu.

Zpevněné plochy = více vody

Čím více zpevněných ploch máte v zahradě, tím větší množství vody budete muset odvézt někam, kde nenadělá škodu. I proto je někdy lepší, když trasy, které nepoužíváte denně necháte jednoduše zarůst trávou. Zahradu máte, abyste byli blíže k přírodě a ne proto, abyste chodili po dlaždičky i pro jahody. Proto dobře zvažte, kde vám třeba chodník a kde ne.

Praktický kompromis

Pokud potřebujete v zahradě jednoduše a rychle vyřešit používán chodníček, zvolte šlapáky. Vytvoří vám trasu, která navede i návštěvu na požadované místo, chodník se zpevní ale zároveň nebude bránit dešťové vodě přirozeně a rychle vsáknout do země.

Přinášíme vám jednoduchý návod, jak ze starých cihel vytvořit stylový a praktický chodníček.

1. Trasu si nejdříve vytyčte provázkem. Cihly poklademe těsně vedle sebe. My jsme na jeden šlapák použili tři kusy. Poklademe jednotlivé šlapáky na požadované místo. Rýčem zkraťte trávník.

2. Trávník z plochy pod šlapák odstraňte. Nejjednodušší se samozřejmě odstraňuje čerstvě položený trávník, takže pokud toužíte po chodníčku, nečekejte dokud trávník zakoření.

3. Pokud to tloušťka šlapáku vyžaduje, odstraňte zpod šlapáku i síť proti krtkům.

4. Vyberte takovou vrstvu zeminy aby byl chodníček mírně vysunut nad okolní terén – aby se trávník pohodlně sekal, ale aby šlapák nebyl utopen a nestála na něm voda.

5. Dno urovnejte a zhutněte a ukládejte cihly podle provázku.

6. Při ukládání si pomozte gumovým kladivem.

7. Spáry mezi cihlami vysypte pískem nebo zeminou, abyste zajistili stabilitu šlapáku.

8. Zbylou zeminu spláchněte. Voda okolí šlapáku zpevní. Pokud bude třeba přisypte více zeminy.

9. Chodník je hned po položení připraven k použití.

Reklama