Tipy na odrůdy mrkve i na pěstování

0
207
Reklama

Už jste zkoušeli několik odrůd mrkve, ale ani jedna nebyla sladká podle vaší chuti? Rozhodující není však jen odrůda, ale i prostředí, výživa či způsob pěstování.

Odrůda je pro chuť mrkve prvořadá. Když si představíte chutnou a sladkou mrkev, určitě myslíte na karotky. Vyznačují se dlouhými, štíhlými kořeny s mírně zakulacenou špičkou. Sladká chuť této zeleniny dostala zejména děti, i proto je tak velmi žádaná.

Odrůdy

Do skupiny karotiek patří například odrůdy ‚Nanteska 3‘, ‚Nanteska 5‘, ‚karoten‘, ‚Karla‘, ‚jarana F1‘, ‚Vanda‘. Dětské jazýčky však jistě ocení rané odrůdy ‚Nectar F1‘ a ‚Mignon‘, které jsou velmi šťavnaté.

Stejně chutná je odrůda ‚Chamarel‘. Patří do skupiny mrkví Chantenay, které jsou vhodné nejen pro přímou konzumaci, ale i na sušení, přípravu džusů a šťáv. Na rozdíl od ostatních karotiek má krátký a široký kořen, který se většinou nedeformuje ani nerozšířil. Její velká přednost je také výborná chuť s vyšším obsahem cukrů.

Velmi dobře skladovatelné jsou odrůdy typu Berlikum, vhodné ke konzumaci, zpracování i sušení. Patří sem odrůdy ‚Kráska‘, ‚Jitka F1‘, pozdní odrůda ‚Koloseum F1‘, ‚Rubina‘, ‚Katlen‘. Pro děti je zajímavá zejména odrůda ‚Rondo‘, která má kulatý tvar podobný ředkvi. Patří do skupiny mrkví typu Parisian.

Pěstování

Chuť karotiek ovlivňuje i prostředí, výživa a způsob pěstování. Vyhněte se stresovým faktorům, jako je sucho, napadení škůdci, přemokřená půda a podobně. Zkuste je pěstovat na krechty, které si vytvoříte tak, jako kdyby jste kopcovali brambory. Zajistíte tím lepší strukturu půdy a karotka je pak skutečně chutnější.

Zelenina třetí tratě

Mrkev, jakož i všechny ostatní koreňoviny, patří mezi zeleniny třetí tratě, proto ji v zahradě vysévejte po kapustovinách. Nikdy ji nesejte na záhon, který jste čerstvě vyhnojili chlévskou mrvou, neboť by se v ní nacházelo nejen mnoho dusičnanů, ale i škůdců a zárodků chorob.

Řídké vysévání

Mrkev vysévejte do řádků vzdálených od sebe 30 cm. Peníze za osivo i práci s jejím jednocením si ušetříte, pokud semínka vysejete řídce nebo je před setím smíchejte s pískem, aby byl výsev řidší. Vyseté řádky popritláčajte hráběmi nebo deskou, semena se tak okamžitě dostanou do kontaktu s půdou. Čím hustší mrkev roste, tím je tenčí a deformovanejšia, proto ji po vzejití vyjednoťte na vzdálenost v řádku 2 – 3 cm.

Termíny výsevu mrkve

Mrkev dlouho klíčí, proto ji můžete vysévat už pozdě na podzim. Vysejte ji hustší těsně před příchodem mrazů tak, aby semínka do příchodu zimy nevyklíčila. Semena vzejdou až v příštím roce brzy na jaře, dříve, než byste mohli půdu připravit před jarním vyséváním. Na sběr první sklizně z prosincového výsevu se můžete těšit už na začátku června.

Další termín je časná jarní setba hned, jak můžete v zahradě připravit půdu. Všechny skupiny mrkve vysévejte postupně, až do poloviny června, kdy je poslední termín na setí raných odrůd, aby do října ještě stihla vyrůst a dozrát.

Reklama