V jednom domě se setkal luxus s ekologií

0
0
Reklama

Ekodomy ve všech smyslech tohoto slova to na začátku neměli nejsnáze. Sem-tam museli bojovat i s předsudky, že ochraně přírody obětují pohodlí a design, protože ze všech dostupných možností využívají pouze ty, které přírodě neškodí. Čas však naštěstí dokázal, že architektura může být k přírodě přátelská a vůbec se přitom nevzdat nejnovějších trendů. Viditelné je to hlavně na stavbách z kategorie ecoluxe, do které patří i tato mexická vila.

Dům známý jako Casa xixi se nachází v nádherné tropické oblasti Mexika Tulum. Má dvě velkorysé podlaží a využívá několik principů, díky kterým mu přísluší mezinárodní přívlastek eco-friendly. Ani na chvíli však přitom nepůsobí skromně, dokonce se o to ani nesnaží, což dokazuje například obrovský bazén na zadní terase. Newyorští architekti z ateliéru Specht Harpman obalily ekologii do vzhledu, který má dobrý design v krvi. Spodní podlaží tvoří podobně jako v jiných takových případech velký otevřený společenský prostor, na který se vešel obývák, jídelna i kuchyň. Obvodové stěny jsou přitom řešeny tak, aby se daly "otevírat", například pomocí obrovských okenic. Systém je navržen tak, aby vznikalo přirozené proudění vzduchu a vnitřek domu v tropickému klimatu ochlazovalo. Zátěž, kterou představuje klimatizace, se díky tomu minimalizuje a propojení s nádherným okolím zase maximalizuje.

Prostor je naplněn prvky, které v moderním interiéru nemohou chybět, ale mají originální podobu, upozorňující na krásu přírodních tvarů. Dřevo je na to ideálním materiálem. Jeho povrchová úprava je vyřešena tak, aby ošetřila, ale nezakrývaly přirozenou texturu vytvářející ornamenty, na které bývají designérské hlavy většinou krátké. S ekologickými oleji a jinými přípravky na péči o dřevo to už dnes není problém. I tvary hrají za stejný tým a drží přirozenou linii. Vypadá to tak, že na dokonalou rovnost zde programově rezignovali a mírné prohnutí desek se považuje za vítané oživení. Výsledný dojem stojí za to.

Reklama