Ve vedrech je klimatizace více než vítaná

0
4
Reklama

Prvky klimatizace se objevily již ve starověkých civilizacích. Římané měli své domy spojené s vodovodem, který je ochlazoval.

Jedno z prvních klimatizačních zařízení v Československu bylo nainstalováno v podniku hlavního města již v roce 1932.

Funkce vytápění i chlazení

Klima je vhodné použít nejen na ochlazení místnosti v létě, ale iv přechodném období na jaře a podzim, kdy se venkovní teplota drží nad nulou. Jakmile se ochladí, nemusíte hned zapínat centrální či podlahové topení, kterému trvá i hodiny, aby místnost vytopili. Klimatizace dokáže rychle a jednoduše vyhřát prostor a při oteplení zase chladit.

„V první řadě je třeba si určit, které místnosti máme zájem klimatizovat. Dále zvolit typ vnitřních jednotek (nástěnná, kazetová …), v čem nám může pomoci odborník. Vnitřní jednotky jsou vždy propojeny instalačním vedením s vnější kondenzační jednotkou. Je třeba si rozmyslet, kde by nám vyhovovalo umístění jednotek s tím, že je výhodnější mít co možná nejkratší trasu. V režimu chlazení vytváří přirozeně vnitřní jednotka kondenz. Je to voda ze vzdušné vlhkosti, kterou je třeba potrubím někam odvést. Opět platí, čím kratší trasa, tím lépe. Kondenz je možné odvést například do umyvadla, napojením na sifon, případně ven do exteriéru, ale s tím už si odborná instalační firma hravě poradí, „vysvětluje odborník Radovan Havlovice ze společnosti Nepa Slovakia.

Aby klimatizace nedělala Sarapis

V první řadě je důležité zakoupit klimatizaci v obchodech, které se na to specializují. Budete tak mít záruku, že vám poradil odborník a k tomu, pokud by nastal problém, dostupné náhradní díly i servis. Zárukou správného chodu klimatizačního zařízení je i pravidelný servis.

„K bezproblémovému provozu klimatizačního zařízení přispívají pravidelné profilaktické prohlídky, alespoň jednou ročně (závisí na typu prostoru a jeho využití). Prohlídky obsahují mechanické očištění, dezinfekci výparníku (vnitřní jednotka) a kondenzátoru (venkovní jednotka), změření provozních tlaků, případné doplnění chladicího média, pročištění odtoku kondenzátu či odzkoušení funkčnosti jednotlivých režimů, „objasnil odborník .

Reklama