Díky velkoplošným prosklením vnímáte uvnitř mnohem více z toho, co se děje venku. Ať už jde o měnící se přírodu, počasí nebo dovádění ratolestí.
Ideální je, pokud je velkoplošné prosklení orientované na sluneční stranu směrem do zahrady nebo země. Nadměrným solárním ziskem zabráníte exteriérovými žaluziemi, které můžete zkombinovat s přesahem střechy. Ten nejednou poslouží i jako ochrana před hnaným deštěm a sněhem. Díky tepelněizolačním vlastnostem skel a rámů jsou tepelné ztráty eliminovány na minimum. Dnes upřednostňovány kvalitní trojskla nezklamou ani v energeticky pasivních domech.
Co se rámů týče, na výběr jsou, podobně jako u oken, plastové, dřevěné, hliníkové a smíšené profily. Rozdíl je v kvalitě a ceně. Nejužší rámy jsou z hliníku. Relativně užší profily lze dosáhnout i pomocí dřevěno-hliníkových rámů, které z vnější strany využívají odolnost hliníku a z vnitřní poskytují vzhled a komfort dřeva. Plastové rámy mohou být opatřeny fólií barevnou či imitující dřevo.
Finančně nejvýhodnější
Při plánování domu je podstatné rozhodnout se, nakolik chcete, aby se prosklení daly otevírat. Mnohé systémy umožňují opravdu velkorysé propojení s exteriérem. Avšak při nízkoenergetických a pasivních domech, kde se aktivně využívá nucené větrání s rekuperací a klimatizace, je časté otevírání spíše na škodu, protože se spotřebuje mnohem více energie na udržení nastavené optimálního klimatu.
Pokud tedy vysloveně netoužíte po možnosti širokého otevírání směrem ven, zkombinujte pevně osazeny velkoplošné prosklení se skleněným dveřním křídlem. Na výběr jsou dveře balkonového typu, které se otevírají směrem dovnitř, nebo posuvné modely šetřící místem. Praktický je co nejnižší nebo bezbariérový práh. Jelikož podstatnou část ceny tvoří kování, pevné osazení skel v kombinaci s jedním otevíravým křídlem představuje finančně nejvýhodnější alternativu.
Posuvné
S prosklenými posuvnými dveřmi získáte otvor široký několik metrů. Část, vedle níž se posouvají i poměrně rozměrné křídla, je přitom pevná. Finančně výhodnější je takzvaný sklopně-posuvný systém otevírání. Křídlo lze nahoře vyklopit, zafixovat a větrat jako při zaklapávací okně. Bez zafixování a s dalším vysunutím spodní části dostanete dveře do posuvné polohy. Tento úkon zvládnete s trochou cviku.
Za nevýhody se kromě zhoršené manipulace považuje i bariéra rámu na podlaze. To nemusí překážet ve stavebních otvorech, které se nepoužívají až tak často. Zmíněné nedostatky odbouráno zdvižno- posuvné kování. Je to sice dražší systém, zato jednodušší na ovládání. Předností je nízká prahová hliníková lišta, dosahuje pouze 1,9 centimetru. Křídlo se nevyklápí, ale zvedne otočením kliky a posouvá se vedle fixní části. Lze jej uzamknout v libovolné poloze.
Rám disponuje štěrbinovým větráním. Zcela bezbariérový přechod a uživatelský komfort nabízí speciální hliníkový posuvný systém se skrytým pohonem a posuvným mechanismem integrovaným do profilu v podlaze. Křídla s hmotností až pět set kilogramů tak posouváte úplně zlehka.
Jako harmonika
Skládací systém je složen minimálně ze dvou, ale obvykle více dveřních křídel. Jak harmonika se skládají buď na jednu, nebo na dvě strany. Jedno krajní křídlo přitom může sloužit jako průchozí dveře. Dá se ovládat nezávisle na ostatních a lze jej uvést do sklopené polohy a využít k větrání místností. Za jistou nevýhodu ve srovnání s předchozími systémy lze považovat větší množství vertikálních rámů v zavřeném stavu. Naopak výhodou je otevření téměř na celou šířku stavebního otvoru.
Na magnet
Vsaďte na bezbariérový přechod využívající sílu magnetů, vhodný pro otevíravá i posuvné systémy a všechny druhy rámů. Magnety jsou umístěny v podlahovém hliníkovém profilu a na spodní straně dveří. Když se dveře zavřou, magnety v podlaze se zvednou, čímž zcela uzavřou spáru. Při otevření „padnou“ magnety zpět do výchozí pozice. Systém disponuje několika těsnícími prvky a má integrovaný odvodňovací kanálek.
Rada
Velkoplošné dveřní křídla můžete kromě klik vybavit i elektronickým a dálkovým ovládáním s integrovanou ochranou proti přiskřípnutí. Pro zvýšení bezpečnosti lze kliky zvenku nahradit dotykovým otevíracím prvkem s čtečkou prstů.