Léto je již v plném proudu, ale dobrých rad a tipů není niky dost. Plánujete si postavit letní kuchyni, ať už ji dokonce i realizujete? Nebo zrekonstruovat starší? Zde je pár tipů, které je dobré uplatnit při tvorbě letní kuchyně či koutku na vaření a pečení v exteriéru, kterými také můžete ozvláštnit a zmodernizovat již existující kuchyni pod širým nebem.
Venku vaří už i ve Skandinávii
Vaření a příprava jídla venku má neodmyslitelné kouzlo, a to nemluvíme jen o grilování. Trend vaření na čerstvém vzduchu je už desetiletí velmi populární záležitostí zejména v Austrálii, avšak je stále oblíbenějším i v Evropě – alespoň, když to počasí dovolí. Dokonce už i v zemích Skandinávie trend úspěšně pokračuje navzdory chladnějším klimatu.
Letní kuchyně neznamená jen gril
Mnohé rodiny, které mají rády nejen stolování, ale i vaření venku investují do grilu. Ten však ani zdaleka není vším, co by měla nebo mohla letní kuchyně zahrnovat. Základem je venkovní kuchyňská linka s úpravou do exteriéru, pracovní pult, a samozřejmě vnější dres. Ty dnes najdeme v různých stylech – od romantických, přes moderní minimalistické až po dresy ve stylu kbelíku a konvice. Některé exteriérové kuchyně zahrnují dokonce pece na pizzu.
Ve stylu baru
Nejefektivnější je řešit letní kuchyni ostrůvkem nebo ve stylu baru, kde je v rámci jednoho celku všechno. Samozřejmostí by měly kamenné základy, zda betonové stěny vnější kuchyňské linky. Stavba vlastní vychází zpravidla dražší, nemluvě o množství času a případných komplikacích, které s sebou přináší – pokud nejste profík.
Jak postupovat? Stanovte si rozpočet!
Bez toho, abyste věděli kolik financí můžete do vnější kuchyně investovat nemůžete začít. Takže stanovení rozpočtu je momentem číslo jedna. Pokud víte, přesně kolik peněz můžete investovat, začněte se poohlížet po materiálech, které budete potřebovat nebo již hotových sestavách, či firmách, které exteriérové kuchyně realizují. Mnohé prvky exteriérových kuchyní, jakož i vnější nábytek najdete i v kamenných prodejnách s nábytkovým a zahradním sortimentem.
Zvolte si styl vaření, který chcete používat
Ne všichni jsou nadšení z grilování a barbecue. Pokud máte raději pizzu, jestli vaříte nebo dusíte na varné desce, ani vaší exteriérové kuchyni by neměla chybět tato možnost. Samozřejmě, může zahrnovat hned několik možností nebo kombinaci všech, abyste nemuseli odbíhat vařit cosi do vnitřní kuchyně. Tím pádem by byl efekt vnější zcela smazán.
Promyslete si velikost vnější kuchyňské linky
Důležité je, aby vám vnější kuchyňská linka poskytovala dostatek prostoru na přípravu jídla, ale i na odkládání nádobí. Stejně jako i odložení připraveného jídla, které se může zkonzumovat později během večera. Vše by mělo být zabezpečeno tak, aby kuchyně byla soběstačná, abyste nemuseli chodit dovnitř po věci, nebo je tam odnášet. Pozor: důsledně dbejte o to, aby syrové a připravené pokrmy byly od sebe odděleny, aby nemohlo dojít jejich kontaminaci (stačí, když kleště, které používáte na syrové maso použijete i na připravené a může nastat nemalý problém).
Ne všichni jsou nadšení z grilování a barbecue. Pokud máte raději pizzu, jestli vaříte nebo dusíte na varné desce, ani vaší exteriérové kuchyni by neměla chybět tato možnost. Samozřejmě, může zahrnovat hned několik možností nebo kombinaci všech, abyste nemuseli odbíhat vařit cosi do vnitřní kuchyně. Tím pádem by byl efekt vnější zcela smazán.
Vybírejte povětrnostním podmínkám odolné materiály
Pokud chcete, aby vám venkovní kuchyně dlouho a dobře sloužila, důležité je, abyste brali v úvahu povětrnostní vlivy, jakým bude vystavena během celého roku. Vyhněte se dřevu, ale spíše volte beton a nerezovou ocel. Můžete použít i exteriérové dlaždice nebo obklady, které by měly být ošetřeny akrylovým těsnícím materiálem. Tím se zvýší jejich odolnost a snadněji se budou čistit.
Vnější dřez nemůže chybět
V kuchyni, která nemá dřez se pracovat nedá. Nejednou však je instalace vnější dřezu nákladnou záležitostí, a tak zvažte umístění umyvadla na vnější stěně domu pod existujícím už vodovodním rozvodem. Odborníci vám mohou navrhnout další úsporná opatření. Rozhodně však táhnout vodu z domu na druhý konec zahrady ním není. Také není nezbytné, abyste měli přístup i k teplé vodě, obvykle stačí jen studená. Někteří pro tento účel využívají vodu ze studny.
V zimě umyvadlo překryjte bezpečným materiálem a chraňte ho před mrazy. Také je dobré zakrývat ho i během ostatních ročních období, kdy ho nepoužíváte. Ušetříte si tím zbytečné čištění a další možné problémy.
Pod stříškou
Pokud vám to možnosti dovolí, řešte vnější kuchyni pod přístřeškem, či alespoň do jisté míry krytou. Výborným řešením je stříška, která se dá odstranit nebo alespoň částečně složit, abyste vychutnali sluníčko, a v případě potřeby znovu roztáhnout.