Vertikální zahrady: Neuvěříte, kde všude se hodí!

0
35
Reklama

Živé stěny nebo vertikální zahrady představují designovou alternativu k běžnému zdobení příbytků. Nejsou mnohem náročnější jak pěstovat doma fialku a přitom jsou znamením zelené oázy. Hodí se i tam, kde byste je nečekali. Pojďte se s námi inspirovat, jak si změnit bydlení na živější.

Nic není tak živé jako život

Vertikální zahrady mohou být přenosné nebo pevné. Ukotví se na stěnu a jde o skutečně živé květiny, které mohou pokrývat libovolně velkou plochu. V takto zdobené obýváku se hned cítíte například jako v pralese. A to včetně všech benefitů počínaje odlehčením psychiky, přes uklidnění až po závan příjemného přírodního prostředí.

Krásné i zdravé dekorace

Zeleň ve vertikální zahradě má schopnost pohlcovat elektromagnetický smog a tak v pracovně nebo při elektrospotřebičích bude zárukou zdravější klimatu. Bude se vám lépe dýchat a stres bude samovolně opadat.

Živé stěny do zahrady

Živá stěna neobohatí jen interiér. Může být náhradou klasického živého plotu, nebo jí můžete ozdobit altán, či stěnu na domě. Živou stěnu si můžete dát navrhnout architektem, nebo si ji jednoduše vyskládat i sami. Všimněte si, kolik je v kolekci popínavých rostlin, maskujících květináče. Díky nim vyniknou i barevné a pěkně tvarované listové rostliny. Erb z květů, nebo logo, případně ornament není nic, co by se nedalo vytvořit.

Mini stěny pro potěšení

Malý byt, nebo méně prostoru? Svou službu udělá i mini vertikální stěna například v chodbě, ale na boku kuchyňské linky. Stačí dřevěná skříňka, která dosloužila, nebo několik desek pro vytvoření skeletu. Ten naplníte květináči, nebo přímo zeminou a zasadíte kytičky vedle sebe. Pak už stačí jen vytvořit barevné vrstvy, počkat až se rostlinky aklimatizují, rozrostou a správným stříháním si sami vytvoříte mini stěnu s maxi potěšením.

Nic náročné

Za živé stěny můžete dát tisíce eur, nebo pár desítek a udělat si skladbu kvítků dle libosti. V tom druhém případě je třeba využít umístění šikmých květináčů ošetřených proti vypadávání hlíny. Rostliny v nich mohou růst směrem ven a listy zakrývají celou konstrukci. Živá stěna například nemusí být jen jednolitá. Klidně to může být i žebřík bylinek v kuchyni, nebo rozmístění několika druhů květin kolem televizoru.
Na rozdíl od klasické umísťování květináčů však mají stěny jednu výhodu. Při pohledu na ně máte pocit, jako byste dívali na lány živé přírody z letecké perspektivy.
A to je tak krásné, romantická a uklidňující, že tento typ sázení rostlin v domě preferuje stále více lidí.

Reklama