Vhodné prostředí pro školáky

0
4
Reklama

Chcete, aby se vaši školáci lépe soustředili na učivo? Vytvořte jim k tomu vhodné prostředí

Mnoho žáků bere školu jako otravnou a nezáživnou část života, kterou musí nuceně absolvovat. Některé předměty jejich nebaví a školní prostředí s sebou přináší často různé jiné problémy. Do školy se však děti připravují i doma. Proto se na začátku školního roku třeba zamyslet i nad tím, jak vytvořit co nejlepší a nejzdravější vnitřní prostředí pro svého studenta.

Už jen pár dní a školská zařízení v slovenská městech budou opět plné malých žáků i starších studentů. Znáte jak to chodí: na začátku roku je mnoho studentů motivovaných k lepším výsledkům, protože jsou odpočatí a možná jim škola během prázdnin trochu chybí. Jak však týdny plynou, chuť učit se klesá. Přinášíme vám proto několik tipů, které alespoň částečně pomohou zvýšit jejich koncentraci a soustředění se.

Základním předpokladem pro zdravé vnitřní prostředí je dostatek denního světla a vyvětrána místnost. Toto je jeden z významných poznatků studie, kterou vypracoval Fraunhofer-Institut für Bauphysik (IBP, Fraunhoferův institut pro stavební fyziku). Studie shrnuje klíčová zjištění a poznatky z různých článků a referenčních staveb, které se týkají evropských domácností. Jejím primárním cílem bylo zjistit vliv vnitřního prostředí v domech a školách na zdraví a výkon dětí. Studie přinesla řadu výsledků, na základě kterých vám nabízíme pár tipů, jak zlepšit dětem prostředí, kde se učí.

Tip č. 1: Kvalitní noční spánek je předpokladem úspěšného dne

Platí to nejen pro dospělé – děti totiž na nedostatek spánku reagují mnohem citlivěji. Proto by rodiče neměli zanedbávat úroveň vnitřního prostředí v dětských pokojích. Kvalita spánku úzce souvisí s cirkadiánní rytmem člověka – během 24 hodin by měl mít vyvážený poměr denního světla i tmy. "Zdravá tma" je předpokladem kvalitního nočního spánku. Existuje několik způsobů, jak ji vytvořit. Základem jsou stínící a zatemňující doplňky. Zatáhnout žaluzie nebo vytáhnout rolety by mělo patřit k pravidelné přípravě na spánek. Venkovní rolety VELUX poskytují úplné zatemnění místnosti i během odpoledního spánku.

Dalším faktorem, který působí na kvalitu spánku, je teplota v místnosti. Pravidlem je, že v ložnici a dětském pokoji by teplota měla být o něco nižší než v jiných místnostech. V chladnějších měsících si proto třeba dávat pozor na přehřívání.

Tip č. 2: Čerstvý vzduch je cestou ke zdravému domovu

Problémem, kterému lze prostřednictvím pravidelného větrání předcházet, je právě výskyt vlhkosti. Podle statistiky společnosti VELUX jí trpí až 80 milionů Evropanů. Podcenit zvýšenou vlhkost se nevyplatí, protože vede ke tvorbě plísní a následně může vrcholit i různými zdravotními obtížemi, jako jsou alergie, či astma.

S nedostatkem čerstvého vzduchu se školáci setkávají iv školách – a to zejména během zimních měsíců. Tehdy je těžké vyhovět všem spolužákům, studený vzduch je odrazuje od otevírání oken. Proto se větrá v třídách málo. Je třeba si však uvědomit, že čerstvý vzduch napomáhá ke koncentraci a soustředění se na školní učivo. To lze řešit pověřením týdeníku, aby dohlížel na pravidelné otevírání oken během přestávek.

Cestu čerstvému ​​vzduchu třeba otevřít i doma – otevírat okna v místnostech třeba několikrát denně. Větrací rituál by si měli vytvořit nejen rodiče, ale i děti.

Tip č. 3: Denní světlo je stimulátorem vnímání

Přirozené světlo má významný vliv na psychiku a chování člověka. Ovlivňuje nejen hormony a rovnováhu vitamínů v těle – kontroluje i cirkadiánní rytmy (zejména vnímání dne a noci). Jak víte, existují dva zdroje světla: přirozené a umělé. Jejich množství je třeba vyvažovat. V momentálním koloběhu života tráví Evropané v interiéru – doma, v práci nebo ve škole – více než 90% svého času. Proto je třeba najít jistý balanc mezi pobytem uvnitř av exteriéru. Jasnější denní světlo stimuluje zrak a vnímání člověka – doporučuje se proto vyjít několikrát denně ven z budovy na několik minut.

Hledět na množství přicházejícího denního světla byste měli i v domácnosti. Upřednostňujte ho i před umělými zdroji. Minimálně v dětském pokoji ním nešetřete. Aby děti nenamáhali svůj zrak, jejich pracovní stůl třeba umístit, co nejblíže ke oknu tak, aby si nestínily. Chcete-li do místnosti dostat co nejvíce světla, zvažte střešní okna, které ho přivedou dovnitř až dvakrát více než fasádní. Proto je jejich kombinace ideální pro zajištění dostatečného přívodu denního světla do interiéru.

Reklama