Víte, kdy jsou jahody nejlepší?

0
156
Reklama

Jahody jsou jedno z nejchutnějších ovocí. Víte kdy jsou nejkvalitnější a nejchutnější? A jak dlouho se mohou skladovat, aby v nich zůstali živiny?

Jahody jsou první jarní ovoce s vysokým obsahem vitamínu C.

Nejvyšší biologickou hodnotu mají zralé plody hned po utržení, pak se jejich kvalita rychle snižuje. O pět až šest hodin výrazně poklesne obsah vitamínů, stejně se ztrácí silná charakteristická vůně.

Ne každý je spokojen s chutí, vůní, barvou, velikostí a často i úrodou jahod.Co tedy můžete udělat proto, aby právě ty vaše byly letos krásné velké, červené, s vůní slunce, nezaměnitelnou chutí a navíc bez chemických přísad?

1 Výběr vhodného místa na pěstování a příprava půdy

Jahodám nejlépe vyhovuje hlinitopísčitá nebo piesočnatohlinitá půda s dostatkem živin, ale rostou i na těžších půdách. V žádném případě je nevysazujte do vlhkého nebo zamokřeného koutu zahrady. Milují slunce a když jim ho na záhoně dopřejete, budou plody sladké.

 V žádném případě nevysazujte jahody na záhon, kde jste pěstovali brambory. Rostliny by se mohly nakazit houbami nebo háïátky. Nesaďte je ani tam, kde jste před několika týdny zlikvidovaly jejich starou výsadbu. Zabráníte tak šíření chorob, škůdců a únavě půdy.

S přípravou záhonu na jarní vysazování však třeba pamatovat už na podzim, kdy je třeba do půdy zapracovat chlévský hnůj nebo vyzrálý kompost.

2 Ošetření po zimě

Porost jahod, který jste na zimu zakryli bílou netkanou textilií nebo průsvitnou fólií, aby během mrazů v lednu a únoru nezmrzly, můžete koncem února nebo začátkem března na chvíli odkrýt a z přezimovaných rostlin odstranit staré listy. Mrazem vytáhl rostliny zatlačte zpět do půdy a záhon znovu přikryjte textilií nebo fólií. V polovině března jejich přihnojte dusíkatým hnojivem. Pokud hrozí mráz, citlivé odrůdy až do poloviny května přikrývejte průsvitnou fólií. Přes den však nechte záhon odkrytý, aby včely opelili květiny a horka pod fólií nezničili sazenice.

3 Výběr vhodných odrůd

Pokud si chcete vypěstovat zdravé a chutné jahody bez chemických postřiků, vyberte si odrůdy odolné proti chorobám. Na sladkých plodech si budete moci pochutnat o něco déle, pokud si vyberete dvě až tři odrůdy s různým časem zrání. Ze časných, což v nejjižnějších oblastech dozrávají už koncem května je výborná ‚Clary‘, ale pozor, v době květu je citlivá na mráz a třeba ji denně přikrývat fóliovým krytem. Trochu kyselejší plody má ‚Honeyoe‘, naopak ‚Lambada‘ je velmi chutná, ale citlivá na padlí. ‚Korona‘ dozrává o pár dní později, zato však má výbornou chuť, ale měkké plody. ‚Darselect‘ má pevné plody velmi dobré chuti, ale je také náchylná na padlí. Univerzální ‚Elsanta‘ dozrává začátkem června, je často napadána kořenovou. Královnou odrůd mezi jahodami je léty ověřená ‚Sonata‘, která je chutná a má mnoho plodů. Menší problém může nastat pouze s kořenovými hnilobou. Do zahrad si můžete vysadit i odrůdu ‚Salsa‘, která dozrává později. Mnoho krásných plodů s průměrnou chutí má ‚Symphony‘, která se hodí i do výše položených zahrad. Do vyšších poloh je vhodná také pozdní ‚Florence‘.

 

4 Sklizeň již v roce vysazení

Stačí když si pořídíte frigo sazenice, které jsou v nabídce již v březnu. Jsou to zelené sazeničky jahod s holými kořeny bez půdy, které pěstitelé pozdě na podzim vybrali ze záhonu a až do jara jejich skladovaly při nízkých teplotách. Když si takové sazenice donesete domů, většinou jsou již dostatečně rozmražené a je nejvyšší čas je zasadit. V případě nepříznivého počasí je nechte zabalené ve fólií nebo je dejte na pár dní do chladničky. Na osázení si vyberte příjemný den bez prudkého slunce, když nemrzne.

5 Důležitá je hloubka vysazování

Zhrubělá část mezi listy a kořeny má být těsně pod povrchem půdy. Jamku udělejte kolíkem nebo malou lopatkou. Dejte pozor na to, abyste je nevysadili příliš hluboko, protože by měly zakrnělý růst. Pokud je však zasadíte příliš mělce, mohli by vyschnout nebo v zimě vymrznout. Vysazen záhon nezapomeňte pravidelně zalévat. Po několika týdnech se rostliny ujmou a začnou růst. Podle potřeby je zalévejte dva- až třikrát týdně. Po šesti až osmi týdnech můžete očekávat první sladkou úrodu. Někteří pěstitelé dozrávající jahody nastielajú slámou, aby se neušpinili. Mnohdy si však neuvědomují, že to zpožďuje zrání plodů. Lépe uděláte, pokud je budete pěstovat na fólii nebo netkané textilii.

6 Ošetření po sklizni

Po ukončení sběru opatrně odstraňte staré dopisy, aby se jimi nerozšiřovaly choroby a škůdci. Do poloviny srpna jim dopřejte letní odpočinek, omezte i zálivku. V případě výskytu chorob nebo škůdců, jahody postříkejte měďnatými nebo sirnatými přípravky. Co nejdříve však odstraňte všechny hříženci, aby se rostliny nevysilovaly.

Bez poškození se dají plody skladovat nejvýše 3 dny při teplotě 3 – 6 ° C. Čerstvě utržené zralé jahody z vlastní zahrádky jsou nejhodnotnější.

Reklama