Víte, kdy třeba sklízet česnek?

0
79
Reklama

Zimní česnek se u nás pěstuje nejčastěji a dozrává obvykle v červenci. Jarní odrůdy nejsou tak běžné, pěstují se méně často a dozrávají zhruba o měsíc později, tedy někdy v srpnu.

Kdy dozraje?

Na česneku nepaličáku si můžete všimnout období sklizňové zralosti na základě žloutnutí listů a políhaniu natě.

Paličiaky upozorňují na svou zralost zase postupným vzpřimováním květních stonků, které byly nejprve spirálovitě stočené.

Česnek nesmí prohlédnout!

Přezrálé hlavičky česneku se snadno rozpadají na stroužky, rychle podléhají různým chorobám a předčasně práchnivé. Při opožděném sklizni se zatahují hlouběji do půdy, a tak se z ní následně těžko vybírají, častěji dojde k mechanickým poškozením.

Nejvhodnější způsob sběru je opatrné podrývání rýčem a ruční vytahování česneku z záhony.

Nechte česnek proschnout

Na vybírání česneku z půdy si vyberte slunečné dny. Sklizen česnek je totiž nejlepší nechat na záhony 2 až 3 dny v jedné vrstvě. Takto se přirozeně přesuší. Později se dosuší v truhlících pod přístřeškem, kde je sucho, tmavě a dostatečné proudění vzduchu. Česnek při vhodných podmínkách proschne za 5 až 6 týdnů.

Skladování česneku 

Ze suchého česneku odstraňte kořeny a nať zkraťte natolik, abychom nepoškodili cibuli – česnekovou hlavičku.

Pokud na česneku zůstala zemina, opatrně ji rukou odstraňte, rozmrvte.

Očištěný a vytříděný česnek (vyplatí se vám skladovat opravdu jen zdravé a nepoškozené česnek) poklademe v tenké vrstvě do bedniček. Skladujte na suchém místě při teplotě okolo 0 až 2 ° C.

Dobře uskladněn zimní česnek vydrží asi pět, jarní až osm měsíců.

Reklama