Víte, které rostliny vás doma ochrání před škodlivými látkami?

0
22
Reklama

Denně jsme vystaveni působení množství nebezpečných látek, které zanechávají na organismu trvalé stopy, dokonce mohou být příčinou vážných onemocnění. Nacházejí se iv našich domácnostech. Víte, které rostliny vás ochrání?

Kuchyně

Čistící prostředky, nekvalitní nábytek či podlahoviny, cigaretový kouř, plynový sporák … To vše může být zdrojem škodlivin v kuchyni. Spolehlivými čističi vzduchu v této místnosti jsou zejména kvetoucí rostliny. Na prvním místě jsou to gerbery, které výrazně snižují koncentraci benzenu, formaldehydu i trichlorethylenu v ovzduší. Účinné jsou i chryzantémy, azalky, vánoční hvězdy, lopatkovce a orchideje – mají schopnost čistit vzduch od formaldehydu. S amoniakem, který se nachází v některých čistících prostředcích, si kromě azalky hravě poradí i anturie. Nebezpečné látky z cigaretového kouře zase eliminuje břečťan.

Obývák

V této místnosti mohou být zdrojem agresivních látek laminátové podlahy, nábytek z dřevotřísky, lepidla, barvy, osvěžovače vzduchu, nekvalitní svíčky, často používané čistící prostředky, chemicky čištěné závěsy, cigaretový kouř či špatně zhotovený krb. Výhodou obývacího pokoje je, že sem lze umístit poměrně široké spektrum rostlin, díky čemuž se kvalita ovzduší výrazně změní k lepšímu. Rozhodně by zde neměly chybět dracény, které patří k nejúčinnějším čističem vzduchu. Hravě si poradí s benzenem, formaldehydem, xylenem i trichloretylénem. V boji s agresivními chemikáliemi jsou efektivní i fíkovníky (Ficus), šeflery (Schefflera), anturie, Aglaonema, datlové palmy či nenáročný filodendron. Z kvetoucích rostlin to kromě gerber a vánoční hvězdy může být například i lopatkovec – osvědčí se zejména tam, kde se kouří.

Ložnice

V ložnici strávíme zhruba třetinu života. Speciálně v této místnosti proto třeba dbát na kvalitu ovzduší. Mělo by se zde najít místo alespoň pro jednu rostlinu, která patří mezi účinné "pračky" znečištěného vzduchu. Takovými jsou například dracéna, fíkovník, lopatkovec, aglaoném zda ledviník, která je známá výbornou schopností eliminovat koncentraci formaldehydu v interiéru. Do chladnější ložnice jsou vhodné břečťan a azalka. Výbornou volbou jsou i velkolisté rostliny zvyšující vlhkost vzduchu.

Dětský pokoj

I při zařizování dětského pokoje může dojít k přešlapu, v důsledku čehož se zvýší koncentrace nežádoucích látek – jejich zdrojem mohou být nejen nevhodně zvolené nátěry, ale i samotný nábytek, koberce či nekvalitní textilie. Navíc, děti často používají fixy, barvy, lepidla a hračky. Ty mohou být do jisté míry také nebezpečné. Mezi rostliny, které nejsou pro děti nebezpečné a zároveň čistí vzduch, patří dracény, šeflery … Dají se využít i některé druhy palem (Chamaedorea, prútovnica, areka), po kterých je třeba sáhnout tehdy, když děti rady a často kreslí fixy. Prostředí dětského pokoje jednoznačně oživí kvetoucí gerbery či zelenec.

Koupelna

Navzdory tomu, že jde o místo očisty, právě zde může být výrazná koncentrace škodlivin pocházejících například z čisticích a bělicích prostředků, nekvalitních deodorantů, šamponů a otevřených pracích prostředků. Mnohé koupelny se vyznačují stísněným prostorem, což neposkytuje mnoho možností na pěstování rostlin. Řešení se dá však najít. Z palety vhodných rostlinných čističů se sem hodí nefropelky, Syngonium (Syngonium Podophyllum), anturie, zelenec, Aglaonema. Exotickou atmosféru navodí orchideje. Vzhledem k charakteru prostoru (teplo, vyšší vzdušná vlhkost) se zde bude dobře dařit i lopatkovcu či malolistá fíkovníku (Ficus pumila).

Reklama