Vybíráme plynový gril

0
28
Reklama

Krásné počasí a neustále se zvyšující venkovní teploty nás lákají ke společnému posezení s přáteli a s rodinou venku, nejlépe u grilu s lahůdkami. Pokud vám ale gril zatím schází, je nejvyšší čas na jeho pořízení. Jestliže vaše volba padla na gril plynový, máme pro vás několik dobrých tipů, jak zvážit všechny jeho přednosti a případné nevýhody a podle toho vybrat takový, které bude nejvíce vyhovovat právě vašim požadavkům.

O plynových grilech se vyplatí uvažovat, pokud častěji děláte větší zahradní party anebo na zahradě či terase grilujete pravidelně. Plynové grily umožňují spustit grilování otočením pouhého jednoho knoflíku. Práce s nimi tudíž nevyžaduje žádnou složitou přípravu. Umožňují plynulou regulaci teploty. V současné nabídce naleznete jak velké moderní modely, tak malé cestovní grily.

Základní typy plynových grilů
• Lávové grily
• Grily s RBS technologií
• Kontaktní grily

Lávové grily jsou vybaveny plynovými hořáky a doplněny jsou lávovými kameny. Kameny přijímají teplo z plynových hořáků a rychle se zahřívají. Kameny se svým porézním povrchem vstřebají velké množství tuku odkapávaného z masa. Tím je jednak snížena tendence vzplanutí a zároveň i snížena produkce škodlivin. Trvanlivost lávových kamenů je jedna sezóna. Čas na výměnu přichází, jakmile se lávové kameny začínají drolit.

Kontaktní grily výborně akumulují a následně předávají teplo. Grilovací rošt a plotna jsou vyrobeny z litiny, která má tyto skvělé schopnosti. Pod grilovacími rošty jsou hořáky, které rozptylují teplo rovnoměrně díky speciálnímu kovovému profilu.

Grily s RBS technologií 
Nejmodernějším způsobem grilování je zmíněná RBS technologie. Využívá keramické hořáky umístěné na bocích grilovací vany. Takový způsob umístění hořáků vylučuje vzplanutí šťáv a tuků, které odkapávají z masa. Není třeba používat ani lávové kameny, ani grilovací brikety. U těchto grilů je možnost přesněji regulovat teplotu.

Výhody plynových grilů

• Vysoký uživatelský komfort
• Silný výkon
• Moderní technologie
• Elegantní design

Piezoelektrické zapalování stiskem tlačítka je nejrychlejší. Nepotřebujete ani sirky, ani zapalovač. Grilování je po celou dobu bezpečné. Z grilu neodlétávají jiskry, ani se neuvolňuje dým a štiplavý kouř. Při grilování masa je velkou výhodou dobrá regulace teploty. Stejně tak, jak rychle máte gril připravený ke grilování, tak snadno gril udržujete čistý. Neodkapává z něj tuk a střed je vyměnitelný. Napojení na plynovou láhev je snadné a pohodlné. Při častém používání grilu je použití plynových lahví velmi ekonomické. Ušetříte spoustu investic do dřevěného uhlí, briket a podpalovačů.

Nevýhody plynových grilů

Někdo může vnímat konstrukci plynových grilů jako zbytečně velkou a těžkou na přemisťování. Některé pokrmy je problematické na plynovém grilu udit. Uživatelům může chybět typické aroma při práci s ohněm. Z důvodu vyšších počátečních nákladů na pořizování se plynové grily příliš nevyplatí při občasném používání.

Podle čeho se řídit při výběru

Při rozhodování o výběru plynového grilu sehrají největší roli cena, velikost a příslušenství. Soustřeďte se na výběr grilů s piezoelektrickým zapalováním, díky němuž je zažehnutí každého hořáku snadné. Pamatujte, že propanbutanová láhev není vždy součástí výrobku. Vybírejte z takových grilů, které mají hořáky zpracované z opravdu kvalitního materiálu, což je nerezová ocel. Dobrou volbou jsou grily opatřené nárazuvzdornými kolečky s gumou – snadněji se s nimi manipuluje. Myslete při výběru grilu i na to, kolik odkládacího prostoru při grilování obvykle potřebujete.

Reklama