Vychutnejte si vydatný spánek na správné matraci

0
9
Reklama

Kde zaručeně zrelaxuje vaše tělo? V posteli! Ale za předpokladu, že si vyberete pořádnou matraci, odpovídající rošt a zakrýt se příjemnými peřinami. Inu, ne nadarmo se říká, že jak si usteleme, tak budeme spát.

Najít si čas na příjemný relax je někdy časově náročné. Odpočinek v peřinách je však „povinnou jízdou“ pro každého. Abyste si během spánku dokonale odpočinuli, měli byste si správně vybrat, do čeho a na co si uléháte. Každé tělo si vybírá na svůj dokonalý relax jiné podmínky.

Výběr správné matrace

Výběr matrace není záležitostí na pár minut. Připravte se, že nákup nevybavíte napoprvé. Na každou postel, kterou vám odborník pořadí podle vašich individuálních preferencí, byste si měli alespoň na 10 minut lehnout. Takto porovnejte při jedné návštěvě maximálně 2 až 3 kusy. Vyberete si favorita, který bude o vaši přízeň bojovat i ve druhém kole. Vždyť tato koupě není levným spásy a měla by vás v ložnici uspokojit alespoň na dalších 10 let.

Rozdílné jsou nejen vlastnosti matrace, ale i jeho výška. Čím je matrace vyšší, tím je komfort větší. Pamatujte ale, že na matraci vyšší než 22 cm můžete mít problém natáhnout napínací plachtu. Ty se šijí na 20 centimetrový standard. Výška matrace by měla zohlednit i rám postele. Aby se vám nestalo, že při vstávání nebo sezení z boku vás rám otiskne. Možná pro někoho nebude zanedbatelný ještě jeden fakt: Z vyšší postele se snadněji vstává jako z té při zemi. Pro zdravého dospělého člověka je doporučená optimální výška lůžka 42 – 45 cm, pro starší se rozmezí zvyšuje na 50 – 60 centimetrů.

Dvojmatrace nebo matrace pro každého zvlášť?

Před koupí si ujasněte, zda budete sdílet jeden matrace s partnerem, nebo si najde svou cestu k pohodlí každý sám. Jen těžko se totiž najdou dva jedinci, kterým vyhovuje totéž. Navíc asi nejsou ani ve stejné váhové kategorii. Dva samostatné kusy se vám budou i kvůli údržbě snadněji obracet jako jeden s téměř dvoumetrovou šířkou.

Wellness matrace

Pokud si má tělo pořádně odpočinout, mělo by pociťovat co nejmenší odpor postele. Matrace by měl tělo podepřít v určitých bodech a jinde zase vytvořit pohodlnou „kolébku“. Z tohoto důvodu je výhoda, pokud je matrace rozdělen do několika zón. Dělení se však doporučuje i ve vnitřních vrstvách. Sendvičová struktura, tedy několik vnitřních vrstev matrace, lépe zajistí správnou podporu. O odvětrání se postarají perforované či nařezané vrstvy pěny s rozdílnou hustotou a vlastnostmi. Aby byl relax těla zajištěn na dlouhou dobu, upřednostněte při výběru takzvané studené pěny, nebo kvalitní přírodní latex. Příjemný pocit zajistí například kombinace taštičkových pružin s rozdílnou tuhostí a latexu.

Co s matrací, pokud se vám zdá příliš tvrdá?

Pokud se vám stane, že si zakoupíte tvrdší matraci jak vám vyhovuje, nezoufejte. Pomůže, pokud si dokoupíte měkčí top s výškou alespoň 5 cm. Pokud si však výběr zkomplikujete měkčím matrací než jste očekávali, následné dodatečné zpevnění si nedokážete zabezpečit. Při koupi využijte prodejců, kteří vám dají dostatečně dlouhý čas na odzkoušení matrace a případnou výměnu bez finanční újmy.

Co podepře matraci?

Při výběru roštu platí nepřímá úměra. Čím kvalitnější matraci, tím jednodušší rošt budete potřebovat. Ohlížet se po polohovatelném roštu se vyplatí, pokud máte v ložnici televizor, nebo pokud jste na postel odkázáni ze zdravotních důvodů na delší dobu. Samozřejmě, že sáhnout v tomto případě po automatickém ovládání je výhoda. Jinak byste přestavování postele mohli brát jako sportovní aktivitu. Nejlepší kombinaci roštu a matrace vám poradí ve specializovaných prodejnách.

Na správný relax potřebujete dobrý polštář a povlečení příjemné na dotyk

Pokud máte již výběr matrace a roštu za sebou, soustřeďte se i na výběr vhodného polštáře, přikrývky a povlečení.

  • Při polštáři a přikrývky přihlížejte hlavně na rozměry a způsob, jak nejraději spíte. Podle polohy na zádech, břiše či boku si můžete zvolit i vhodný tvar a rozměr. Materiál výplně zohledněte hlavně v případě, že jste alergici.
  • Pokud máte v oblibě polštář z husího peří, ale přijali byste materiál, který se snadněji udržuje a je odolný vůči prachovým roztočům, vyzkoušejte polštář z mikrovláken. Postará se io lepší odvod potu během spánku.
  • Při výběru ložního povlečení je nejlepší, pokud sáhnete po přírodních materiálech. V nabídce najdete už i prádlo z bambusových a eukalyptových vláken, takzvaný tencel. Tyto moderní materiály odvádějí až o 50% lepší vlhkost než bavlna a mají i antibakteriální vlastnosti. Tencel i příjemně chladí během letních měsíců.
  • Ložní prádlo vybírejte podle počtu vláken v tkanině. Většinou se setkáte s počtem 200, při kvalitnějších 250 až 300. Čím je počet vyšší, tím je látka odolnější a měkčí.
Reklama