Vyhrajte boj se sněhem

0
4
Reklama

Odklízení sněhu je nepříjemná povinnost, které se jako majitelé rodinných domů nevyhnete. Tak si ji alespoň usnadněte.

Znáte to, padají romantické chomáčky sněhu, děti se těší na sněhuláka či sáňkování a vám proletí hlavou – zase to odhrnování! Při výběru pracovního nástroje se rozhodujte podle plochy, kterou budete nejčastěji odhrnovat. Postačí lopata na sníh nebo potřebujete pro větší záběr shrnovač sněhu, od 70 do 85 cm? Při odstraňování sněhu na větším pozemku již zvažte sněžnou frézu, v jednostupňovém nebo dvoustupňovém variantě podle terénu a frekvence odklízení.

Povinná výbava

Nejjednodušší pomůckou na malé plochy je lopata na sníh. Nevěřili byste však, jaké jsou mezi modely na trhu rozdíly. Proto se s koupí neunáhlete a vsaďte na kvalitu, abyste ji neměli jen na jednu sezónu. Při výběru upřednostněte pevnou a zároveň lehkou násadu, obvykle vyhotovenou z hliníku, která při práci snižuje zátěž páteře.

 Důležitý je i způsob upevnění spodní části lopaty nebo hrabla. Pokud je z plastu, ověřte si jeho kvalitu. Odborníci doporučují lopaty se širokým žebrováním a zvýšenými bočními hranami, které usnadňují odhazování sněhu.

Nejvyšší komfort nabízejí sněžné pluhy s kolečky. Na tenkou vrstvu čerstvě napadaného prašného sněhu postačí i pevná koště nebo dokonce foukač listí. Pokud sníh ještě není zadupaných do chodníku, dokonale ho vyčistí tak, že zůstane suchý. Náročnější práce vás čeká, když se sníh roztaje a znovu zmrzne. Tehdy se neobejdete bez velké škrabky na led.

Jakou frézu si vybrat?

Rozhodnutí je poměrně jednoduché, záleží na velikosti pozemku a typu terénu. Jednostupňové elektrické sněžné frézy vám postačí na rovné plochy teras, chodníků a jiných zpevněných ploch kolem domu. Hodí se na menší pozemky, jsou omezeny délkou elektrického kabelu. Jejich pozitivem je, že jsou lehké, tišší a finančně méně náročné.

Vyšší řada modelů tohoto typu je vybaven i světlometem. Sníh nabírají šnekovým systémem a odhazují do několikametrové vzdálenosti nastavitelným komínem. Nejsou účinné při zadupaných a zmrzlém sněhu, nemají pojezd, ale šnek při práci napomáhá pohyb vpřed. Dvoustupňové sněžné frézy nabízejí širší možnosti. Oproti jednostupňovým modelům jsou výrazně výkonnější a pevnější, poradí si s každým typem sněhu, i s extrémně náročným terénem.

V nabídce najdete benzinové nebo akumulátorové modely. Druhý typ vydrží na jedno nabití pracovat hodinu. Pokud máte kopcovitý nebo příliš členitý pozemek, zvolte model s pásy místo kol. Na druhou stranu, kola jsou na menších plochách obratnější, snadněji se s nimi manévruje.

Jak pracují? Robustní ocelový šnek nabere i zledovatělý sníh, rozdrtí velké kusy a pomocí vysokoobrátkového ventilátoru vyfoukne jemný sníh komínem do nastavené vzdálenosti a směru. Dvoustupňové frézy nabízejí vícerychlostní pojezd včetně zpátečky a světlomet. Vyšší modely se mohou pochlubit vyhřívanou rukojetí.

Posyp je důležitý

Počítejte s tím, že někdy se i po důkladném odklizení sněhu vytvoří v nočních mrazech vrstva ledu. Proto nezapomeňte na posyp nejfrekventovanějších chodníků. Víte, že posypová sůl je účinná proti zamrzání pouze do teploty minus dva stupně Celsia? Proto zejména na komunikaci před domem použijte při nižších teplotách i kamínky. Výraznou pomoc nabízí posypový vozík s nastavitelným dávkováním nebo ruční sypač.

Odhalte kvalitu frézy

  • Průměr kol dvoustupňové frézy má být 33 až 38 cm. Menší stěžují její pohyb na nerovném povrchu.
  • K řídicí páce se nemáte shýbat, má být umístěna na hlavním panelu a její přeřazování musí být snadné.
  • Silně zatlačte oběma rukama na kovový bunkr frézy, nesmí se prohnout. Jinak při najetí na zledovatělý sníh praskne.
  • Lopatky kovové šneku stiskněte silně proti sobě. Pokud se pohnou, je zde riziko poškození při kontaktu s ledem.
  • Prověřte také uchycení bunkru a jeho vliv na stabilní uložení šneku, aby v extrémních podmínkách nedošlo k jeho vyosení a poškození převodovky.

profimedia-0101636358

 

Reklama