Vysavače, které vysají i sluneční prach

0
9
Reklama

Prach je všude kolem nás. Většinou ho nevidíme a ani si ho velmi neuvědomujeme. Někdy však v paprscích zapadajícího slunce poletují tisíce prachových zrníček. I když to možná na chvíli vypadá romanticky, mnozí z nás mají hned tendenci sáhnout po vysavači a uklidit. Vysávání zřejmě patří k pravidelným domácím pracím v každé domácnosti a málokdo čeká až na "sluneční prach.

Co si všímat při koupi vysavače

1. Sací výkon. Výrobci nejsou jednotní v uvádění této hodnoty. Někteří uvádějí příkon vysavače, který se pohybuje od 1 400 do 2 200 W. Jiní uvádějí i / nebo jen sací výkon. Ten mívá hodnotu od 300 do 400 W. Ne vždy je výška sacího výkonu přímo úměrná maximální výšce příkonu.

2. Filtrace. V zásadě nezáleží na tom zda máte vysavač na sáčky nebo ne. Kvalita samotného vysavače závisí na kvalitě filtrace. Čím lepší filtrace vysátého vzduchu, tím kvalitnější vysavač. A ta musí být zajištěna u obou typů přístrojů. Většina vysavačů je dnes vybavena HEPA filtry s označením 11 – 12. Mnohé přístroje mají zabezpečenou vícenásobnou filtraci vzduchu (dvou- až osminásobnou). Kvalitní přístroje jsou vybaveny dalšími speciálními filtry a filtračními hygienickými zařízeními, které garantují, že vzduch vyfukovaný z vysavače je zbaven až 99,99% všech nečistot. Je tedy čistší než vzduch v samotné místnosti (Air Flow Control, Air Safe, Air clean HEPA, Super Air Clean, Active Air Clean). Nezanedbatelným přínosem jsou i samočisticí filtrační systémy a indikace plného sáčku.

3. Objem prachových sáčků a nádob na prach. Většina vysavačů s kapsami má kapsy s objemem 3 až 3,5 litru. Jejich objem se však pohybuje od jednoho litru (Electrolux) až do sedmi a půl litru (ETA). Bezsáčkové vysavače mají nádoby na prach velké jeden a půl až dva litry.

4. Ovládání. Při vysávání je velmi důležitá nejen manipulace se samotným přístrojem a dostupnost ovládání, ale také délka kabelu a jeho akční rádius. Toto vše by mělo být řešeno ergonomicky a prakticky. Délka kabelu se pohybuje v rozmezí od 5 do 12 metrů, akční rádius od 8 do 15 metrů. Samozřejmostí jsou teleskopické trubky a samonavíjení kabelu. Velmi praktické je ovládání přístroje přímo na rukojeti, takže se nemusíte shýbat (např. LG Electronics). Určitě oceníte i parkovací polohu při dočasném přerušení vysávání (např. Miele).

5. Příslušenství. Na dokonalé vyčištění celé domácnosti je důležité, co všechno můžete vysavačem zbavit prachu. Vysavače mají buď jednu hubici, která se podle zvoleného sacího výkonu přizpůsobuje vysávanému povrchu, nebo mají jednu hubici na hladké tvrdé povrchy a druhou na koberce. Praktické jsou i spárovacím, hubice na čalouněné povrchy, jakož i sací štětce, se kterými se dá snadno zbavit prachu například z nábytku a televizoru nebo dokonce ze záclon.

6. Hlučnost. Bezhlučné vysávání je zatím utopií, ale i tak se můžete snažit vybrat si co nejtišší vysavač. Hladina hluku při vysávání dosahuje 67 až 82 dB.

Centrální vysavač proti prachu

Centrální vysavače jsou dnes stále žádanějším vybavením především nově stavěných nebo rekonstruovaných objektů. Své zákazníky oslovují zejména díky snadné manipulaci při úklidu, minimálním provozním nákladům a vysoké účinnosti při odstraňování prachu. Principem systému je, že na agregát, který může být umístěn např. v garáži, se napájí potrubí. To je rozvedeno k jednotlivým zásuvkám, z nichž se prach přímo vysává pomocí 9 až 12 metrů dlouhé hadice. Systémy centrálního vysávání příznivě působí na zdraví obyvatel domů, kde jsou instalovány.

Kde všude lze instalovat centrální vysavač?
Centrální vysavač se může instalovat v rodinných domech, bytech, ale také v penzionech a hotelích. Dá se s ním vysávat jakýkoli povrch: koberce, dlažba, plovoucí podlahy i špatně dostupná místa. Především vysávání pevných podlah má velký význam, protože prach a nečistoty jsou dobře viditelné. Navíc, odsátím nečistot se nevíří prach a prostředí je dokonale čisté.

Jaké nečistoty se mohou s centrálním vysavačem vysávat?
Může se vysávat všechen prach, který vzniká v domácnostech. Při vysávání popela a mastných nečistot se doporučuje použít separační nádobu, která je předřazená před zásuvkou. Separátor se může použít i v případě, že zákazník požaduje vysávání vody. Některé sací agregáty z produktové řady Husky mohou vysávat vodu přímo, bez použití separátoru.

Jak si vybrat ten správný vysavač?
Při každém vysavači je důležitý sací výkon. Ten podmiňuje kvalitní motor a účinná filtrace. I když se u centrálního vysávání vyfukovaný vzduch vyvádí mimo objekt, filtraci nelze podceňovat. Má totiž zásadní vliv právě na životnost motoru. Z hlediska filtrace mají vynikající parametry např. agregáty Duo Vac, které zachytí prach větší než 0,1 mikrometru, filtrační účinnost je 97%. Navíc tím, že jsou agregáty vybaveny pevným filtrem, zabraňuje se uvolňování nečistot z filtru při zapnutí vysavače. Velmi podstatná je při výběru systému centrálního vysavače také vstřícnost a zázemí dodavatele.

Reklama