Z nepotřebných PET lahví vyrábí slavné svítidla

0
17
Reklama

Design, kultura, řemeslo, funkce, bydlení. To vše ukryté v břiše zahozených plastových nádob, které pod dohledem španěla Alvara Catalana de Ocon ožili podruhé a řekněme si na rovinu – se stylem.

. V roce 2011 se španělský designér Alvaro Catalán de Ocon zapojil do aktivistického projektu o vlivu plastového odpadu na Amazonii v jižní Kolumbii. Zažil problém ostrova vznikajícího z náplavů plastů, nazývaných také "sedmý kontinent" na vlastní kůži a hluboce ho to zasáhlo. Hledal proto řešení, jak využít PET lahve, jejichž životnost a využitelnost je ve velkém nepoměru s úsilím potřebným na jejich vznik a problémy po splnění jejich primárního účelu. Na co přišel?

Spojil hned několik podnětů, se kterými se setkal: zmíněné plastové lahve, místní kulturu i řemesla a aktuální poptávka na světovém trhu, kde se zájem o produkty s ekopodtónem stále prohlubuje. Výsledkem je závěsné svítidlo na jednoduchém konstrukčním principu, designově inspirované bambusovou stěrkou používanou při japonské čajové ceremonii. Do jeho realizace zapojil místních řemeslníků ze dvou lokalit Kolumbie av roce 2012 s nimi vytvořil dvě první kolekce. Rok na to spatřila světlo světa aktuální třetí kolekce pocházející z Chile.

Dnes jsou svítidla značky PET Lamp celosvětově známé, oceňované a jsou součástí nejprestižnějších výstav, expozic a showroomů. Jednomu člověku se tak podařilo více než jen výstřelek. . K trojici zemí se již brzy připojí další.. Nepotřebné PET láhve tedy čeká skutečně pestrý druhý život v množství kolekcí, na které se již nyní těšíme.

Každá je originálem. Ruční výroba a řemeslo jsou podepsány na každém jednom produktu. V nabídce třech kolekcí jsou jednotlivé kousky, ale i "svazky" 3, 6, 12, 21 svítidel na osvětlení jakéhokoli prostoru.

Reklama