Zahrádkáři se obávají jarních mrazů

0
21
Reklama

Zahrádkáři se obávají jarních mrazů, mohli by ohrozit úrodu ovoce. Doporučují zaledování stromů, tedy když led ochrání stromy před mrazem.

Další ochranou, například zeleniny nebo jahod, které začínají kvést, je přikrytí výpěstků netkanou izolační geotextilií, uvedl český zahrádkářský svaz ve své tiskové zprávě.

„Nejoblíbenější účinnou metodou je zakrytí porostů bílou netkanou geotextilií, která citlivé druhy na krátkou dobu poměrně dobře izoluje. Tato metoda se často využívá při zelenině a rovněž na záhonech citlivých jahod, které právě v této době začínají kvést. S úspěchem lze geotextilii využít i pro menší stromy teplomilných druhů, například meruněk či broskví, „uvedla mluvčí Českého zahrádkářského svazu Zdeňka Jankovičová.

Větší stromy pak mohou ovocnáři chránit zapalováním ohňů, pálit mohou také navlhčené klestí, které vytvoří hustý kouř. Náročná, ale efektivní metoda je využívání ledu. „Těsně před očekávaným poklesem teploty pod bod mrazu se provede lehký postřik ohrožených stromů. Vytvořený povlak ledu pak květy téměř dokonale ochrání. Praxe ukázala, že tento postřik a, zaledování ‚stromů ochrání až 90 procent květů, pokud teplota v noci klesne na minus 4,5 stupně Celsia, „dodala mluvčí.

Ovocné stromy už kvetou, pokud teplota klesne jen do okolí nuly nebo lehce záporných hodnot, dá se úroda ochránit. „Intenzivní drobné ovoce se pěstuje většinově pod fóliovými stany, tedy opět s určitou přímou ochranou. Konečně, například používání sítí je stále častěji – zajistí vyrovnanost a vysokou kvalitu úrody. To, co bylo loni, byl již extrém, dlouho a hluboko pod nulou, „řekl Jiří Felčárek z české agrární komory.

Reklama