Zahradní podněty

0
31
Reklama

Posezení na terase u domu je samozřejmost.

Přemýšleli jste nad tím, kde jinde v zahradě byste ještě mohli načerpat energii?

Zpevněná a zastřešená

Altán nebo pergola, ať už s pevnou nebo rostlinnou střechou, je atraktivní vizuální prvek v kompozici zahrady. Na běžné stolování jsou od  domu trochu vzdálené, ale na kafíčko s koláčem, posezení s návštěvou nebo čtení knížky jsou jako stvořené.

Nabízejí zcela jiný pohled na vnější plochu i dům, a tak vlastně i nové podněty.Podstatné je vytvořit pocit soukromí jednou či dvěma pevnými nebo rostlinnými stěnami. Naplánujte k nim desky v úrovni trávníku nebo pevný chodník.

Na trávníku

Sezení si můžete vyložit i přímo na trávník, zvláště, pokud chystáte zahradní nebo dětskou párty nebo máte chuť na romantický večer. Trávník je však mimóza, potřebuje hodně světla a nesvědčí mu časté pošlapání. Proto nábytek v tentýž nebo na další den odložte nebo přesuňte.

Najděte si v zahradě několik vhodných míst, které se dají střídat. Pod jabloní, vedle právě rozkvetlých a voňavého záhonu nebo podle počasí a chuti tam, kde je právě stín či  slunce.

Uvolněně při ohnisku

Obvykle se využívá pouze občas, a tak plnohodnotný chodník k němu plánovat nemusíte. Vhodné místo je dále od vašeho i sousedních domů pro kouř a případný hluk. Situujte ho na volný prostor dál od stromů, aby horký kouř nezničil listy na větvích.

Lavička s výhledem

Výhled do země nebo pohled na pěkně upravenou zahradu se dají opravdu vychutnat, když na daném místě strávíte jistý čas. Naplánujte sem lavičku. Z praktických důvodů je lepší uložit ji na štěrkovou nebo kůrově plochu s geotextilií, případně na kamenné či betonové desky. Tráva kolem ní se totiž hůře ohrnout. Umístěte ji tak, aby za jejími zády bylo něco pevné, ať už plot, rostliny, zídka, to přirozeně vyvolává pocit bezpečí.

Dva v jednom

Zahradní domek na uložení nářadí může zároveň disponovat malou zastřešenou terasou. Domek otočte tak, aby byl z něj zajímavý výhled, a kolem vysaďte pohledově atraktivní rostliny.

dsc_5462

 

Reklama