Zatočte s mravenci

0
244
Reklama

Jsou malí, ale i tak umí pořádně zvýšit tlak. Chrání mšice před beruškami, obývají skleníky, fóliovníky, pařeniště, budují si mravenčí dálnice na chodnících i kuchyňských linkách …

Ačkoli mravenci v zahradě vidíme neradi, musíme uznat, že mají fascinující způsob života. Jsou jednou z nejrozšířenějších a nejpočetnějších skupin hmyzu, vynikají vysokou socializací společenství.

Proč patří mravenci mezi zahradní škůdci?

Hlavně pro mladé ovocné stromy a keře však mohou být hotovou pohromou. Mravenci se totiž živí sladkými výměšky mšic, proto tyto škůdci brání před přirozenými nepřáteli. Doslova si je chovají a zanášejí do korun stromů, čímž jejich velmi rychle rozšiřují po celé zahradě. Některé druhy se dokonce o vajíčka mšic starají i během zimy a na jaře jejich vynášejí na rostliny.

Mravenci také nahryzávajú květní pupeny a jemné vlásečnicové kořínky rostlin. V záhoně jahod můžete vidět, jak zahrnují srdíčka rostlin půdou.

Na jejich obranu však třeba říci, že navzdory všemu mají v přírodním ekosystému důležitou sanitární úlohu.

Ověřené tipy

Existuje množství rad, tipů a „babských“ receptů, jak se mravenců zbavit, ať už v zahradě nebo v domácnosti. Aktuálně jsou nejžádanější ty, díky kterým se vyhnete použití chemie.

Patří mezi ně například posypání mraveniště kávovou sedlinou. Mravenci ze spár zámkové dlažby vypudíte vroucí vodou, funguje také mouka smíchaná s pepřem, skořicí nebo mletým hřebíčkem. Směs stačí rozsypat na mravenčí cestičky. Z trávníku jejich odežene kypřící prášek do pečiva.

Často využívanou metodou boje proti přemnoženým mravencům je i ocet zředěný s vodou a pomocí rozprašovače nanesený na mravenčí cestičky.

Jiným zahrádkářům se osvědčily rozmixované pomerančové nebo citrónové slupky zředěné horkou vodou a nalité kolem mraveniště. Spolehlivě funguje také sůl, vinný kámen (hydrogenvinan draselný) a  kvasnice.

Reklama