Závěsná toaleta má své plusy i mínusy

0
92
Reklama

Další dilema, kterou můžete řešit u zařízení domácnosti se týká toaletní mísy. Stojící nebo závěsná? Svého favorita si vyberte sami, my vám ozřejmíme plusy a mínusy závěsné toalety.

Úspora místa

Jasnou výhodou závěsné toalety je úspora místa. Díky absenci nádržky má mísa menší hloubku než klasická. Ušetříte s ní místo, proto je ideální do malé koupelny. Osadit ji můžete kdekoliv v prostoru, dokonce i do rohu. Elegantní vzhled předurčuje závěsnou toaletu i do velkých koupelen, kde umocní pocit prostornosti a vzdušnosti.

Flexibilní výška, snadněji úklid

Při závěsné toaletě si můžete sami určit výšku instalace. Flexibilita zavěšení zvýší pohodlí při používání pro vyšší osoby nebo osob se zdravotním omezením. Je vhodnou volbou i tehdy, pokud chcete zařídit v domě samostatné WC pro děti. Když vyrostou, toaletu osadíte do standardní výšky. Závěsná toaleta výrazně usnadňuje úklid. Na podlaze vám nic nepřekáží, takže podlahu umyjete bez náročných „manévrů“.

Tichý provoz

Provoz závěsné toalety je tišší díky nádržce ve zdi. Tato výhoda se může někomu jevit jako nevýhoda. Kvůli tomu je totiž instalace závěsné toalety náročnější. Většinou je závěsná toaleta součástí uceleného systému, který obsahuje nosný ocelový rám s nádržkou na vodu. Rám usnadní montáž a napojení toalety k odpadu a přívodu vody a je důležitý pro nosnost. Výrobci udávají nosnost závěsné toalety až 400 kg.

I bez nádržky

Netradičním typem závěsné toalety je In-Tank se integrovanou nádržkou. Voda na splachování se nachází přímo v míse, přesněji v jejím obvodu. Šetří tak místo a vodu ještě více než „obyčejná“ závěsná mísa. Splachovací mechanismus se nachází na míse. Při splachování nedochází k rozprašování vody, proto mísa splňuje vysoké hygienické standardy.

Atraktivní design

Toaleta bez nádržky je krásnější a více odpovídá modernímu a elegantnímu stylu. Tvarově ji přizpůsobte k ostatnímu zařízení – umyvadlu a vaně. Na výběr jsou tradiční oblé, ale i sofistikovanější hranaté linie. Kromě bílé keramiky můžete sáhnout po barevných odstíny, ale i s grafickými motivy či dřevěným dekorem, který umožňuje toaletu lépe sladit s koupelnovým nábytkem.

Oprava není problém

Možná si myslíte, že problém může vzniknout, když se závěsná toaleta poškodí. Splachovací systémy jsou však vysoce spolehlivé. V případě menší opravy nebo servisního zásahu na ventilech nemusíte nic bourat, stačí složit kryt ovládacího tlačítka a máte přístup otevřený.

Více práce a odborná instalace

Klasickou mísu stačí odmontovat a nahradit novou, ale pokud chcete místo ní závěsnou, musíte vyřešit odpady a napojení splachovacího systému na přívod vody. Přechod z klasické na závěsnou toaletu proto vyžaduje rekonstrukční úpravy. Pokud byl odpad ze stojící toalety vedený v zemi, musíte troubu přesměrovat do zdi.
Nezbytnou podmínkou bezpečné a stabilní závěsné toalety je kvalitní montáž. Při denním používání musíte mít jistotu, že je opravdu pevně zafixovaná ve zdi. Tyto práce by proto měl provést odborník. Další problém, který může vzniknout v budoucnu je výměna svislých instalačních rozvodů. V případě závěsné mísy to znamená, že bude nutné zařízení demontovat, aby je mohli vyměnit.

Reklama