Zelenina na krásu i užitek

0
5
Reklama

Dělení rostlin na užitkové a okrasné je někdy zbytečné, můžete je pěstovat i spolu. Na výběr zeleninových druhů, které se dají zakomponovat do okrasné zahrady, neexistují omezení. Z estetického hlediska záleží pouze na vaší představivosti a kompozičním záměru. Vyzkoušejte v záhonech nakombinovat například barevné a také chutné rajčata a papriky.

Barevné a i chutné

Rajčata nesmí chybět v žádné zahradě. Chuť čerstvě odtržených plodů uzrálých přímo na rostlině výrazně převyšuje ty komerčně pěstované. Nebojte se keříkových odrůd. Hybrid ‚Darinka F1‘ má kulaté a šťavnaté plody, které se chutí vyrovnají kolíkovým rajčatům. Soudkovitá odrůda ‚Šejk‘ se vyznačuje vysokým obsahem rostlinného antioxidantu lykopenu. Vyniká tmavě šarlatovou barvou a chutí výborně.

Pokud máte v pozadí záhonu místo na tři či čtyři rostliny kolíkových rajčat, vybírejte pečlivě odrůdu. ‚Bejbino F1‘ je koktailový rajče s menšími, okolo 40 g vážícími plody výborné konzistence i chuti. ‚Tornádo F1‘ je hybrid, který už má roky mládí za sebou, stále je však na špici díky jeho plné, typické chuti a aroma. Novinka ‚Rubínek‘ je keříčkové rajče s malými třešňovými plody. Uplatní se na balkonech i na okraji záhonů.

 Paprika se uplatní na slunné a výhřevné části záhonu. Vyzkoušet můžete i nízké a kompaktní odrůdy s lahodnými plody. Určitě nezklame stálice záhonů ‚Amy‘ se smetanově plody a vysokou násadou.

Do blízkosti domu, tam, kde na ni dosáhnou děti, patří lahůdková baby paprika ‚Hamĺk‘. Její menší oranžové a téměř bezsemenné plody jsou výrazně sladké a lahodné. Pokud máte rádi pálivé, vyzkoušejte ‚Jalahot F1‘ – mexickou papriku typu jalapeno. Její silnostěnné plody jsou středně pálivé. V létě je můžete grilovat nebo zapéct se sýrem, uplatní se i v pikantním guláši.

TIPY zahrádkářů:

– Výběr vhodné odrůdy je základ úspěchu. Nezapomeňte, že v rámci druhu jsou odrůdy bujně rostoucí i zakrslé, keříčkovitého i plazivého vzrůstu. Zjistěte si informace o odrůdě ze sáčku s osivem nebo z katalogů semenářských firem, vyhnete se zklamání z toho, že vám bujně rostoucí odrůda zastíní vaše oblíbené letničky.

– Nezapomeňte na výškové uspořádání záhonu, vyšší rostliny patří do pozadí, níže dopředu a na okraj záhonu. Kolíkové rajčata patří dozadu, saláty dopředu.

– Nespokojte se pouze s jarním výsevem. Mnohé zeleniny s krátkým vegetačním obdobím efektivně zaplní prázdná místa vzniklé na záhoně v průběhu sezóny.

Reklama