Přírodní kůže: Láska na celý život

0
14
Reklama

Kůže ochraňovala ohřívala už naše předky. Populární je i dnes a spojuje se s pojmy luxus a trvanlivost.

Kůži si člověk oblíbil už velmi dávno při zařizování svého příbytku. A to tak díky nezaměnitelné, originální struktuře a vzhledu, a její neskutečné odolnosti. Bonusem je je charakteristická vůně. Nejkvalitnější kůže má výrazně zrnitý povrch, ale na dotek je hebká a voní jinak, jako kůže. Čas jí na kráse neubere, právě naopak, je žádoucí. Přírodní kůže je ze zvířecích usní, skotem počínaje, ovcemi a osly konče. Od toho, jak je originální zpracována a ze kterého zvířete pochází se pohybuje i její cena.

Sedět v kůži

Chcete vtisknout svému interiéru punc luxusu, elegance a komfortu, měli byste uvažovat o koženém sedacím nábytku. Můžete ji mít na sedačce a křesla, ale i na židlích, taburetech, postelích. Tato varianta je vhodnější i do domácnosti alergika, protože prach se v její vnitřní struktuře neusazuje jako při textiliích. A nedejte se odradit mýtem, že v zimě chladí a v létě se při posezení lepí na pokožku. Pokud si pořídíte pravou kůži, nemusíte se toho obávat. V prvních momentech se může zdát chladná, ale jen do chvíle, dokud nasaje teplotu vašeho těla. Jen přírodní kůže dokáže přijímat a izolovat teplotu lidského těla. Nikdy tedy nebude chladit ani se lepit. S podobnými nepříjemnými vlastnostmi se lze setkat s umělými materiály imitujícími kůži. Ani doporučení, že se kůže nehodí do rodiny s malými dětmi neberte vážně. Určitě si v tomto případě nepořizujte koženou soupravu sněhobílé barvy, vhodnější bude tmavší se silnější vrstvou povrchového laku, ze které snadno otřete nečistoty. Ve srovnání s textilním potahem je určitě praktičtější. Rozhodně si ale nerozumí s ostrými drápky domácích mazlíčků.

Není kůže jako kůže

Podle konečné úpravy líce kůže se dělí do čtyř kategorií. Nejvyšší kvalitu mají anilinové kůže, které jsou hebké, pružné, zachovávají si svou vlhkost, nejlépe dýchají a přizpůsobí se teplotě našeho těla, jsou tedy já nejpříjemnější na dotek. Pečeť originality jim dodává nerovnoměrné zabarvení, přírodní kresba a jizvení. Vyčítat jim možná, že jsou drahé a snadno se špiní.

Další kategorií, odolnější vůči skvrnám jako předchozí, jsou broušeny anilinové kůže. Obroušením je kůže ještě měkčí, ošetřuje a olejem a vodoodpudivými látkami. Poloanilínová nebo semianilínová kůže je další kategorie, propařuje se anilinovým mořidlem a impregnací získá stejnou barvu po celém povrchu. Velmi dobře odolává tekutinám a mastnotě. Sedací nábytek se většinou čalouní upravovanou kůží, protože málokdo je ochoten akceptovat přírodní defekty kůže. Proto se její povrch brousí, zarovnává a nerovnosti vyplňují zbroušenými částečkami spolu s různými pojivy. Převálcovaní se všechny tyto zásahy zakryjí a kůže nabude přirozený vzhled. Prestriekava se barevným lakem, aby materiál dobře odolával každodennímu používání.

Aby vydržela

Ani ten nejdražší kožený nábytek není bezúdržbový. Na běžné zaprášení, cigaretový popel nebo drobky postačí vlhký hadřík nebo vysavač. Ale alespoň jednou za tři měsíce vyžaduje povrch ošetření ochrannými prostředky, aby zůstala kůže vláčná a pružná. Pokud to zanedbáte, postupně v ní vzniknou trhlinky, které se už nedají opravit. Jednou za čas byste měli investovat do profesionálního vyčištění a ošetření impregnací.

Životnost koženého nábytku prodlouží i vhodné umístění. Neměla by být na přímém slunci, ani v blízkosti zdroje tepla – radiátoru, krbu, pícky. Teplo způsobuje blednutí kůže, její vysychání, zatvrdnutí a později i popraskání. Kůži nepřeje ani velmi suchý vzduch, proto je vhodné dbát na správnou vlhkost v interiéru, měla by se pohybovat mezi 50 až 70 procent.

Reklama