Známe řešení na 5 nejčastějších problémů s kompostováním

0
35
Reklama

Domácí kompost je pro zahrádkáře hotovým zlatem. Avšak občas se při kompostování mohou objevit problémy. Vybrali jsme pro vás 5 častých a nabízíme k ním i řešení.

Plíseň v kompostéru

Vzniká, když do kompostéru přidáváte velké kusy biologického odpadu nebo jejich řádné nezahrabávate do podestýlky.

Řešení: Plesnivé odpady odstraňte, velké kusy nakrájejte a zakryjte podestýlkou.

Vinné mušky

První příčinou výskytu může být sběr kuchyňského bioodpadu do nádoby bez víčka nebo její dlouhodobější nevyprázdněného, ​​druhou to, že biologický odpad nedostatečně zakryjete podestýlkou.

Řešení: Vermikompostér vyložte do průvanu, kompostovaný materiál občas promíchejte a přidávané zbytky důkladně zahrabávajte do podestýlky.

Nepříjemný zápach

Ve většině případů vzniká při velkém množství bioodpadu najednou vloženého do kompostéru. Žížaly ho nestíhají zpracovávat. Pokud má vysokou vlhkost, začne hnít a zapáchat.

Řešení: Upravte vlhkost přidáním suchých surovin (spadané listí, sláma, seno, natrhaný papír, ubrousky, obal z vajíček, kotoučky z toaletního papíru, kuchyňských utěrek …). Substrát důkladně promíchejte a zkontrolujte, zda je v něm dostatek žížal.

Únik nebo úhyn žížal

Substrát může mít vysokou teplotu, nesprávnou vlhkost nebo pH. Žížalám podáváte nevhodnou či nedostatečnou potravu nebo mají málo prostoru.

Řešení: Zkontrolujte podestýlku, upravte vlhkost a jídelníček žížal, přizpůsobte velikost nádoby jejich počtu a množství biologického odpadu.

Přemnožení žížal

Populace žížal je většinou korigovaná množstvím potravy, kterou mají k dispozici – při dostatku se rychle rozmnožují a naopak při nedostatku hynou.

Řešení: Snižte přísun potravy. Nadbytečné žížaly darujte nebo prodejte.

Reklama