Zvětšete si dům díky přístavbě

0
12
Reklama

Přístavba je super nápad, jak si zvětšit současný dům. Jakých pravidel se ale máte držet, aby dopadla stejně dobře, jak jste si vysnili?

Je několik základních věcí, na které nesmíte před takovým projektem zapomínat, jinak budete nemile překvapeni během realizace, navíc se vám zřejmě celý „špás“ pořádně prodraží. Pokud nejste odborníkem na design, legislativu, statiku, stavbárčinu a plánování, nepodceňujte pomoc odborníků, i když to navýší počáteční výdaje.

Než začnete, zvažte nakolik zasáhne stavba do vašeho života

Zůstanete během prací v domě nebo se přesunete jinam? Bydlet na stavbě není příjemné, hlavně pokud jde o delší dobu. Projekt to navíc může zpomalit.

Informujte se

Design, to není jen o tom, jak věci vypadají, když jsou hotové. K dobrému projektu má co říct architekt, statik, designér a na samotnou realizaci je třeba si sednout is firmou či s osobou, která ji bude dělat. Odborníci mají mnoho zkušeností – vědí co funguje a co ne, pořadí, což je realizovatelné nebo vám ukáží řešení, o kterých jste neměli ani tušení.

Zvažte možnosti stavby, orientaci a omezení. Nezapomínejte, že vaše plány mohou narazit na námitky dotčených sousedů. Vaše stavba může vizuálně, ale i funkčně zasáhnout výrazně a trvale i do kvality jejich života.

Náš tip:  Prověřte si svou pojistku. Po stavebních úpravách ji možná budete muset změnit, doplnit či navýšit. Je vhodné mít krytí i během samotných prací.

Zvládne to váš kotel?

Nezapomeňte, že přístavba bude součástí starší stavby, měly by být spolu v harmonii nejen po vizuální stránce, ale i po té technické. Je nepříjemným překvapením, pokud zjistíte, že na staré instalace nové nebudete moci připojit nebo že budete potřebovat výkonnější zařízení.

Náš tip:  Ne vždy je přístavba vhodným řešením. Je možné, že ve vašem případě bude vhodnější přestavba a jiné rozvržení vnitřních prostor. V každém případě nedělejte dříve, než budete mít všechny potřebné úřední povolení, a pozor, pokud nejste výlučným majitelem, musíte mít povolení od všech vlastníků. Opatrní buďte i v případě, že vaší stavbě stojí v cestě stromy, bude nutné povolení k jejich kácení.

Počítejte, že to bude dražší

Předběžný rozpočet je skutečně jen předběžný. Počítejte s minimálně 10 procentním navýšením, i když seriózní a zkušený stavebník se vždy snaží dohodnuté ceny i časové plány co nejvíce dodržet. Zdržení nemusí být způsobeno jeho vinou a ne vždy je možné jej předvídat – také nezapomeňte na stavební dozor, kontrolu můžete dělat i osobně, opět však platí, že laik nemusí poznat nekvalitní práci či potenciální problém.

Reklama